Potwierdź u nas przed rezerwacją
Na Cyprze Północnym o bezpieczeństwie własności decyduje kategoria tytułu, a nie sam budynek. Kategorię dla tej inwestycji potwierdzamy na piśmie, zanim ruszą jakiekolwiek pieniądze.
Czym różnią się cztery kategorie →Sky Sakarya Famagusta to ukończony budynek z apartamentami w Famagusta (Gazimağusa) na Cyprze Północnym, który deweloper Döveç Group podaje jako oddany do użytku w maju 2023 r. i obejmujący apartamenty 1+1 oraz 2+1. Niniejszy przewodnik po projekcie Sky Sakarya Famagusta przedstawia to, co publikuje deweloper: brak ceny, liczby lokali, metrażu apartamentów i liczby kondygnacji.

Uzupełnia te dane o udokumentowane źródłowo informacje o mieście, procesie zakupu, podatkach i weryfikacjach. Przepisy opisano według stanu na 17 października 2026 r., a kilka z nich zależy od dekretu, którego ważność wygasa około 5 listopada 2026 r., o ile parlament go nie uchwali.
Na stronie Sky Sakarya deweloper opisuje w pełni ukończone osiedle w centrum Famagusta i nazywa je, własnymi słowami, „szczytem nowoczesnego życia miejskiego”. Jest to opis marketingowy, a żadne z użytych tu źródeł go nie weryfikuje. Strona wymienia dwa typy rezydencji, 1+1 i 2+1, oraz termin oddania: maj 2023 r. Nie podaje liczby apartamentów, liczby pięter, metrażu żadnego z planów ani ceny żadnego lokalu.
Wymieniono osiem udogodnień: odkryty basen, centrum fitness, brodzik dla dzieci, parking, ochronę, plac zabaw dla dzieci, tereny zielone i generator. Tekst dodaje ochronę 24-godzinną i parking kryty, lobby oraz bliskość międzynarodowych uczelni i centrów biznesowych; lista odległości podaje 4,2 km do uczelni i żadnej do centrum biznesowego. Opis dewelopera przeznaczony dla wyszukiwarek nazywa budynek wieżą, lecz na stronie nie pojawia się liczba kondygnacji.
| Kluczowe fakty o projekcie Sky Sakarya Famagusta | Według publikacji dewelopera (strona wyświetlona 18 października 2026 r.) |
|---|---|
| Deweloper | Döveç Group |
| Status | Oddany do użytku (projekt ukończony) |
| Termin oddania według publikacji | Maj 2023 r. |
| Lokalizacja według publikacji | Famagusta; opisana jako centrum miasta; brak ulicy, dzielnicy, działki i punktu na mapie |
| Typy lokali | Apartamenty 1+1 i 2+1 |
| Metraże | Niepodane dla żadnego z typów |
| Łączna liczba lokali | Niepodana |
| Wymienione udogodnienia | 8: odkryty basen, centrum fitness, brodzik dla dzieci, parking, ochrona, plac zabaw dla dzieci, tereny zielone, generator |
| Opublikowana cena wyjściowa (GBP) | Niepublikowana (stan strony dovecgroup.com z 18 października 2026 r.) |
| Kategoria aktu własności (title deed) | Nie określono |
| Dane kontaktowe | Nie powielono |
Deweloper publikuje stronę w językach angielskim, tureckim, rosyjskim, polskim, niemieckim i norweskim. Porównanie z 18 października 2026 r. wykazało te same daty, typy i udogodnienia we wszystkich sześciu wersjach, z jedną różnicą w tekście: strona turecka mówi o 38 latach zaangażowania, podczas gdy pozostałe wersje o 36. Wyższą liczbę oznaczono tu jako nieuzgodnioną.
Projekt jest ukończony, a deweloper nie podaje dostępności. Kupujący powinien zakładać, dopóki nie otrzyma innej informacji na piśmie, że mieszkania można nabyć wyłącznie od obecnych właścicieli na rynku wtórnym. Zastrzeżenie dotyczące ceny: ani strona projektu, ani jego karta ofertowa nie pokazują kwoty dla Sky Sakarya, a w innych projektach Döveç karta i strona są ze sobą sprzeczne (La Casalia na karcie ma GBP 154 000, a na stronie GBP 178 000). Każda kwota z trzeciego źródła wymaga więc daty i pisemnego potwierdzenia.
Deweloper wymienia dwa typy. Liczby sypialni w tabeli wynikają z nazwy typu (N+1 oznacza N sypialni); liczby łazienek, rzuty i metraże nie są publikowane dla żadnego z typów. Tabela odnotowuje więc luki, które same w sobie są informacją: kupujący nie może porównać tych mieszkań pod względem powierzchni na podstawie stron dewelopera.
| Typ lokalu w projekcie Sky Sakarya Famagusta | Sypialnie (z nazwy typu) | Metraż (m²) | Łazienki | Rzut | Cena wyjściowa (GBP) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1+1 | 1 | Niepodany | Niepodane | Niepodany | Niepodana |
| 2+1 | 2 | Niepodany | Niepodane | Niepodany | Niepodana |
Wobec braku metraży Sky Sakarya pomocne jest porównanie z budynkami Döveç, które publikują zarówno 1+1, jak i 2+1. Druga tabela wymienia sześć takich budynków. Dodatkowa powierzchnia to metraż 2+1 pomniejszony o metraż 1+1, stosunek to 2+1 podzielone przez 1+1, a ostatnia kolumna dzieli 2+1 przez dwie sypialnie. Każda wartość jest obliczona z metraży opublikowanych przez dewelopera, z pokazanym działaniem.
| Porównanie metraży Sky Sakarya Famagusta: inne projekty Döveç | 1+1 (m²) | 2+1 (m²) | Dodatkowa powierzchnia 2+1 (m²) | Stosunek 2+1 / 1+1 | Powierzchnia 2+1 na sypialnię (m²) |
|---|---|---|---|---|---|
| Natulux | 52 | 76 | 76 − 52 = 24 | 76 / 52 = 1,46 | 76 / 2 = 38,0 |
| Querencia | 59 | 89 | 89 − 59 = 30 | 89 / 59 = 1,51 | 89 / 2 = 44,5 |
| D-Point | 62 | 91 | 91 − 62 = 29 | 91 / 62 = 1,47 | 91 / 2 = 45,5 |
| Four Seasons Life III | 54 | 80 | 80 − 54 = 26 | 80 / 54 = 1,48 | 80 / 2 = 40,0 |
| La Casalia (typy Deluxe) | 65 | 86 | 86 − 65 = 21 | 86 / 65 = 1,32 | 86 / 2 = 43,0 |
| Courtyard Long Beach | 70 | 90 | 90 − 70 = 20 | 90 / 70 = 1,29 | 90 / 2 = 45,0 |
| Sky Sakarya | Niepodany | Niepodany | Nie można obliczyć | Nie można obliczyć | Nie można obliczyć |
W sześciu budynkach 1+1 mieści się w przedziale od 52 do 70 m², a 2+1 od 76 do 91 m². Proste średnie, obliczone z tabeli, wynoszą 60,3 m² (362 / 6) i 85,3 m² (512 / 6). Druga sypialnia dodaje od 20 m² w Courtyard Long Beach do 30 m² w Querencia, a stosunek mieści się między 1,29 a 1,51. Są to rozpiętości między różnymi budynkami o różnych układach i datach, z których jeden oznaczono jako Deluxe, więc opisują portfel projektów, a nie żadne konkretne mieszkanie.
Nic z tego nie jest oszacowaniem dla Sky Sakarya. Budynek to inny projekt, ukończony w maju 2023 r., a nic na jego stronie nie wiąże go z powyższymi planami. Porównanie pokazuje jedynie, jak szeroki jest zakres wśród pozostałych opublikowanych planów Döveç, a więc jak bardzo mogłoby się mylić zgadywanie: same metraże 2+1 obejmują 15 m² (91 − 76).
Powierzchnia wymaga też definicji. Strony dewelopera nie mówią, czy opublikowany metraż jest brutto czy netto ani czy wliczono balkony. W przypadku rynku wtórnego do porównania służą powierzchnia podana w tytule kondominium (kat mülkiyeti) oraz powierzchnia zmierzona na miejscu, a cena za metr kwadratowy ma sens dopiero po ustaleniu tej podstawy.
Oficjalny koszt budowy stosowany przez Instytut Statystyczny (TL 43 408 za m² dla bloku mieszkalnego w 2025 r., według jego biuletynu statystyki budowlanej) jest wielkością kosztową, a nie ceną rynkową, więc nie należy go z nią mylić.
Budynek nie wymienia też większych planów: brak studia, mieszkania trzysypialnianego i penthouse’u. Panorama, inny oddany budynek Döveç, wymienia typy studio, 1+1, 2+1 i 3+1, również bez metraży. Bez liczby lokali według typu nieznana jest nawet proporcja 1+1 do 2+1 w Sky Sakarya, a kupujący, który chce konkretnego układu, powinien poprosić sprzedającego o plan na piśmie.
Deweloper podaje lokalizację jako Famagusta i opisuje otoczenie jako centrum miasta. Nie publikuje ulicy, dzielnicy, numeru działki ani punktu na mapie, a odnośnik do mapy na stronie prowadzi do profilu firmy, a nie do budynku. Niniejszy przewodnik nie może więc mierzyć odległości od budynku. Każda poniższa odległość wskazuje punkt odniesienia i informuje, czy jest to liczba dewelopera, linia prosta czy szacunek drogowy. Strona o Famagusta w naszym serwisie opisuje miasto szerzej.
Gmina Famagusta zajmuje 93 km² (2008) i według opisu urzędu miejskiego jest drugim co do wielkości obszarem miejskim w TRNC (Turecka Republika Cypru Północnego). W spisie z 4 grudnia 2011 r. liczyła 40 920 stałych mieszkańców (Instytut Statystyczny), a prognoza Państwowej Organizacji Planowania przytaczana przez urząd miejski to 55 868 na rok 2020. Źródło wtórne podaje 55 648 na 2019 r. Spis jest liczeniem, a pozostałe wartości to prognozy, więc nie należy ich mieszać. Dystrykt liczył w 2011 r. 69 741 mieszkańców.
Sakarya to nazwa jednej z dzielnic (mahalle) gminy. W spisie z 2011 r. była to najludniejsza dzielnica w tabeli dzielnic, z 7 647 mieszkańcami, wyprzedzając Karakol (7 046) i Çanakkale (4 114). Dziewięć dzielnic z tej tabeli daje razem 30 695 (obliczenie), mniej niż ogółem dla gminy, 40 920, z osobnej tabeli. Różnicy nie wyjaśniają przeczytane źródła, dlatego nie obliczono tu udziałów dzielnic.
Deweloper nie twierdzi, że budynek stoi w dzielnicy Sakarya; nazwa się zgadza i nic więcej nie jest tu przesądzane. To, co urząd miejski mówi o tym obszarze, jest ogólne: po przekształceniu uniwersytetu w uczelnię państwową w 1986 r. rozwój skierował się na północ i północny wschód, z gęstą zabudową w Sakarya, Karakol, Baykal, na północ od Salamis Road i w Tuzla, podczas gdy historycznym centrum jest otoczone murami Suriçi. Słowo dewelopera „centrum” wymaga więc zdefiniowania, a OpenStreetMap przypisuje nazwy dzielnic niekonsekwentnie.
Jedynym źródłem informacji o usługach w pobliżu budynku jest lista dewelopera. Na początku wymieniono targ w odległości 0,5 km, restaurację i kawiarnię po 0,8 km każda, bank lub bankomat w odległości 1,5 km oraz centrum handlowe w odległości 2,5 km; dalej leżą szpital (3,5 km), uczelnia (4,2 km), plaża (6,0 km) i lotnisko (42,0 km). Nie nazwano żadnego miejsca ani nie podano sposobu pomiaru.
Centrum handlowe udokumentowane w źródłach to City Mall, którego operator podaje 65 sklepów, ponad 130 marek i godziny otwarcia od 10:00 do 22:00; czy jest to centrum z listy dewelopera, nie wskazano.
| Pobliskie miejsce | Czym jest | Odległość | Linia prosta czy droga | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Targ | Bez nazwy, lista dewelopera | 0,5 km | Nie podano | Deweloper |
| Restauracja i kawiarnia | Bez nazwy, lista dewelopera | Po 0,8 km | Nie podano | Deweloper |
| Bankomat i bank | Bez nazwy, lista dewelopera | 1,5 km | Nie podano | Deweloper |
| Centrum handlowe | Bez nazwy, lista dewelopera | 2,5 km | Nie podano | Deweloper |
| Szpital | Bez nazwy, lista dewelopera | 3,5 km | Nie podano | Deweloper |
| Uczelnia | Bez nazwy, lista dewelopera | 4,2 km | Nie podano | Deweloper |
| Plaża | Bez nazwy, lista dewelopera | 6,0 km | Nie podano | Deweloper |
| Lotnisko | Bez nazwy, lista dewelopera | 42,0 km | Nie podano | Deweloper |
| Centrum fitness | W budynku | Na miejscu | Nie dotyczy | Deweloper |
| Port wolnocłowy Famagusta | Jedyny port wolnocłowy TRNC | 1,0 km / 2,2 km od punktu centralnego Starego Miasta (Walled City) | Linia prosta / droga | OpenStreetMap, OSRM |
| City Mall | Centrum handlowe | 1,9 km / 3,3 km od punktu centralnego Starego Miasta | Linia prosta / droga | OpenStreetMap |
| Kampus EMU | Uczelnia państwowa | 3,9 km / 5,0 km od punktu centralnego Starego Miasta | Linia prosta / droga | OpenStreetMap |
| Warosza (Varosha, tur. Maraş) | Ogrodzony obszar, obowiązuje stanowisko ONZ | 3,8 km / 7,0 km od punktu centralnego Starego Miasta | Linia prosta / droga | OpenStreetMap |
| Państwowy Szpital Gazimağusa | Około 160 łóżek | 4,8 km / 6,3 km od punktu centralnego Starego Miasta | Linia prosta / droga | Strona szpitala, OpenStreetMap |
| Salamina (Salamis) | Starożytne miasto | 7,7 km / 10,1 km od punktu centralnego Starego Miasta | Linia prosta / droga | OpenStreetMap |
| Lotnisko Ercan | Lotnisko Cypru Północnego | 40,0 km / 56,0 km (około 56 minut) od punktu centralnego Starego Miasta | Linia prosta / droga | OpenStreetMap |
| Lotnisko Larnaka | Lotnisko Republiki Cypryjskiej | 40,8 km od punktu centralnego Starego Miasta | Tylko linia prosta; brak wartości drogowej | OpenStreetMap |
Państwowy Szpital przy Salamis Road ma około 160 łóżek i według szpitala jest drugim co do wielkości szpitalem państwowym w TRNC po Dr Burhan Nalbantoğlu w Nikozji. Rocznik Statystyczny podaje w 2024 r. 161 łóżek państwowych w dystrykcie i 104 łóżka prywatne w czterech placówkach. Cztery bezpłatne linie autobusowe gminy obsługują Suriçi, kampus EMU, targ czwartkowy, Maraş i przejście graniczne Derinya, w ograniczone dni i godziny wymienione na stronie urzędu miejskiego.
Lotnisko Ercan leży 40,0 km w linii prostej i około 56 km drogą od punktu centralnego Starego Miasta, więc 42,0 km podane przez dewelopera jest tego samego rzędu, choć podstawa pomiaru jest nieznana. Lotnisko w Larnace jest oddalone o 40,8 km w linii prostej; nie podano wartości drogowej, ponieważ zależy ona od użytego przejścia i od tego, kto może z niego korzystać.
Dyrekcja Dróg (Highways Directorate) nazywa drogę Nikozja–Famagusta najbardziej ruchliwą trasą na Cyprze Północnym, ze średnim dobowym natężeniem ruchu sięgającym 40 000 pojazdów. Nie twierdzi się, że istnieje połączenie promowe, ponieważ źródła są sprzeczne co do tego, czy z Famagusta odpływa prom pasażerski do Mersin.
Mury Starego Miasta zbudowali w 14. wieku Lusignanowie, a przebudowali Wenecjanie; obok stoi Zamek Otella. Warosza to odrębna sprawa. Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje w S/2026/550, że nie podjęto żadnych kroków w odpowiedzi na wezwanie Rady Bezpieczeństwa do odwrócenia kroków podjętych od października 2020 r. oraz że 3,5% obszaru, którego status wojskowy ogłoszono jako zniesiony w lipcu 2021 r., nie wykazuje istotnej zmiany. Nic na stronach dewelopera nie umieszcza Sky Sakarya w Warosze, a niniejszy przewodnik nie formułuje żadnego twierdzenia o tytule własności w tym miejscu.
Jeśli chodzi o klimat, najbliższą oficjalną serią jest stacja Republiki Cypryjskiej w Paralimni, oddalona o około 7,4 km od Starego Miasta (dane WMO za lata 2002–2011). Suma jej średnich miesięcznych wynosi 331,1 mm opadów rocznie, prawie wszystkie między październikiem a kwietniem. Nie jest to stacja w Famagusta i nie znaleziono oficjalnych norm dla samego miasta.
| Miesiąc (Paralimni, 2002–2011) | Średnia dobowa maksymalna (°C) | Średnia dobowa minimalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|
| Styczeń | 15,9 | 8,1 | 97,3 |
| Kwiecień | 22,3 | 12,1 | 17,1 |
| Lipiec | 32,9 | 23,4 | 0,0 |
| Sierpień | 33,3 | 23,8 | 0,8 |
| Październik | 27,6 | 17,4 | 16,2 |
Szersze tło, w tym dystrykty i ramy prawne dla cudzoziemców, opisuje strona o Cyprze Północnym w naszym serwisie.
Ukończony budynek w mieście uniwersyteckim nasuwa jedno założenie: że studenci i pracownicy zapewnią najemców. Tekst dewelopera o Sky Sakarya wskazuje to samo: wspomina o bliskości międzynarodowych uczelni i mówi, że w budynku w pełni działa profesjonalny system zarządzania wynajmem. Warunki tego systemu (opłaty, kto wynajmuje, co jest obiecywane) nie są publikowane. Ta część konfrontuje założenie z oficjalnymi danymi i wskazuje, co można zweryfikować, bez prognozowania popytu.
Uczelnie są prawdziwe i duże. Według urzędu miejskiego w Famagusta działają Eastern Mediterranean University (EMU, Uniwersytet Wschodniośródziemnomorski), a także kampus Istanbul Technical University North Cyprus, Ada Kent University, Cyprus West University i European Leadership University. Rocznik Statystyczny 2024 podaje zapisy w roku akademickim 2024-25: 15 729 w EMU oraz 1 209, 1 213, 372 i 1 212 w pozostałych czterech. Pięć sum daje 19 735 (obliczenie), co jest zgodne ze stwierdzeniem urzędu o ponad 20 000 studentów i pracowników.
Kluczowy jest kierunek tych liczb. Liczba studentów EMU wynosiła 16 640 w roku 2021-22, a 15 729 w 2024-25, co oznacza spadek o 5,5% (obliczenie: 911 / 16 640). Łączna liczba studentów szkolnictwa wyższego w TRNC spadła ze 114 000 do 104 873, czyli o 8,0% (9 127 / 114 000). W 2025 r. ostateczną akceptację otrzymało 1 492 lokali mieszkalnych w dystrykcie Gazimağusa (538 miejskich plus 954 wiejskich). Te dwie serie nie są bezpośrednio porównywalne: jedna to suma dla dystryktu ukończonych, zatwierdzonych lokali, druga to liczba studentów uczelni miasta.
Nawet wielkość EMU zależy od źródła. Rocznik podaje 15 729; informator EMU z 2024 r. mówi o ponad 16 tysiącach studentów; profil Times Higher Education podaje 14 946; a Wikipedia około 18 000. Niniejszy przewodnik posługuje się liczbą Instytutu Statystycznego wraz z rokiem. Informator podaje też w jednym miejscu 105 narodowości, a w innym 110, więc bezpieczne jest tylko sformułowanie „ponad 100 narodowości”.
Biuletyn informacyjny samej EMU mówi, że przez tureckie egzaminy wstępne w 2025 r. przyjęto 2 271 studentów, wobec 2 185 w 2024 r.; podany wskaźnik zajętości 70% dotyczy limitu tego naboru, a nie wszystkich studentów.
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, informator EMU podaje, że 19 kompleksów akademików na terenie kampusu mieści około 10 000 studentów oraz że studenci mogą wynajmować prywatne mieszkania lub pokoje w Famagusta. W stosunku do 15 729 zapisanych różnica wynosi około 5 700 (15 729 − 10 000 = 5 729, obliczenie). Ten rachunek pomija prywatne akademiki na terenie kampusu, których pojemności nie podano, i nie jest oficjalnym stwierdzeniem niedoboru mieszkań; takiego nie znaleziono.
Artykuł prasowy z 16 kwietnia 2026 r. w SonDakikaCyprus, który nie wskazuje źródła danych, podał oczekiwane stawki najmu mieszkań w centrum miasta: EUR 200–400 miesięcznie za 1+1 i EUR 300–550 za 2+1. Stwierdził też, że mieszkań studenckich w pobliżu kampusu jest dużo. To nieprzypisane szacunki, a nie czynsz rynkowy, i przeczą one narracji o niedoborze.
Tekst dewelopera głosi, że budynek pozostaje adresem o największym popycie wśród zamożniejszych najemców i profesjonalistów w Famagusta. Nie publikuje się wskaźnika zajętości, zestawienia czynszów ani listy oczekujących, więc to stwierdzenie ma charakter marketingowy i nie jest tu weryfikowane.
| Wskaźnik dla Famagusta | Wartość | Stan na | Źródło | Zastrzeżenie |
|---|---|---|---|---|
| Ludność gminy (spis) | 40 920 | 4 grudnia 2011 r. | Instytut Statystyczny | Ostatni pełny spis; późniejsze wartości to prognozy |
| Ludność gminy (prognoza) | 55 868 | 2020 | Urząd miejski | Prognoza przytaczana przez urząd miejski, nie liczenie |
| Liczba studentów EMU | 15 729 | 2024-25 | Rocznik 2024 | Spadek o 5,5% z 16 640 w 2021-22 (obliczenie) |
| Liczba studentów szkolnictwa wyższego w TRNC | 104 873 | 2024-25 | Rocznik 2024 | Spadek o 8,0% z 114 000 w 2021-22 (obliczenie) |
| Pięć uczelni w Famagusta łącznie | 19 735 | 2024-25 | Rocznik 2024 i urząd miejski | Suma pięciu wartości z rocznika (obliczenie) |
| Miejsca w akademikach EMU | Około 10 000 | Informator 2024 | Informator EMU | Bez prywatnych akademików |
| Lokale mieszkalne z ostateczną akceptacją, dystrykt Gazimağusa | 1 492 | 2025 | Biuletyn 2025 | Dystrykt, nie miasto; wyłącznie ukończone i zatwierdzone lokale |
| Oczekiwany czynsz, 1+1 w centrum miasta | EUR 200–400 miesięcznie | 16 kwietnia 2026 r. | SonDakikaCyprus | Nieprzypisane szacunki prasowe |
Podatki od najmu wynikają z prawa niezależnie od popytu. Według stanu na 17 października 2026 r. ustawa o podatku dochodowym w tekście ujednoliconym z 25 maja 2026 r. przewiduje pobór 10% czynszu brutto u źródła, będący podatkiem ostatecznym dla osób fizycznych; gdy właściciel mieszka za granicą i nie ma stałego przedstawiciela, najemca potrąca i odprowadza ten podatek. Wynajem nieruchomości jest objęty 0% VAT na mocy rozporządzenia w sprawie VAT zaktualizowanego 7 października 2026 r.
Najem w celach turystycznych do 60 dni jest wynajmem domu wakacyjnego na podstawie ustawy o domach wakacyjnych (Holiday Houses Law) i wymaga rejestracji w Departamencie Planowania Turystycznego przed rozpoczęciem. Artykuł o wynajmie przez Airbnb w naszym serwisie daje szerszy przegląd.
Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego w ukończonym budynku w Famagusta warto wykonać poniższe weryfikacje, które wynikają ze źródeł i można je przeprowadzić niezależnie od reputacji budynku.
Każdy nabywca, który nie jest obywatelem TRNC, przechodzi ustaloną sekwencję prawną, a kolejność ma znaczenie, ponieważ kilka kroków wiąże się z terminami. Ta część omawia najpierw zezwolenie, potem pieniądze, a potem dokumenty. Ceny Sky Sakarya nie są publikowane, więc nie obliczono łącznego kosztu.
Limit: według stanu na 17 października 2026 r. dekret z mocą ustawy (Decree-Law) 89/2026 (Resmi Gazete (Dziennik Urzędowy) nr 147, 7 sierpnia 2026 r.) pozwala cudzoziemcowi posiadać do 3 apartamentów, a obywatelom państw uznających TRNC do 6. Jest to dekret Rady Ministrów (Council of Ministers), ponowne wydanie dekretu z mocą ustawy 63/2026 (Resmi Gazete nr 87, 11 maja 2026 r.), a jego 90-dniowa ważność wygasa około 5 listopada 2026 r., o ile parlament go nie uchwali.
Ujednolicona ustawa 52/2008 nadal zawiera surowszy tekst: 1 apartament lub 3 dla państw uznających.
Terminy dzielą się w ten sam sposób. Dekret daje 1 miesiąc na zarejestrowanie umowy opatrzonej stemplem i złożenie wniosku o zezwolenie, 75 dni roboczych od publikacji zezwolenia na zapłatę opłat transferowych oraz 1 rok na podpisanie aktu przeniesienia. Tekst ujednolicony daje natomiast 60 dni roboczych i 6 miesięcy. Wszystkie te terminy zależą od tego, czy dekret obowiązuje lub został uchwalony.
Opłaty: rozporządzenie Rady Ministrów w Resmi Gazete nr 197 (7 października 2026 r.) ustala opłaty Rejestru Gruntów dla zagranicznych nabywców na 4% za pierwszą nieruchomość, 5,5% za drugą i 6% za trzecią, obowiązujące tylko do 5 stycznia 2027 r. włącznie. Strony agencji podają 9% i 12% według wcześniejszych lub niezweryfikowanych taryf, więc wyceny się różnią; tu użyto oficjalnej taryfy.
W przypadku rynku wtórnego znaczenie mają jeszcze trzy pozycje. Opłata stemplowa wynosi 0,5% podanej kwoty według ustawy o opłacie stemplowej w tekście ujednoliconym z ustawą 2/2026 i płaci ją kupujący, o ile nie uzgodniono inaczej. VAT w wysokości 5% dotyczy mieszkań do 300 m² powierzchni zamkniętej według rozporządzenia zaktualizowanego 7 października 2026 r., lecz nie ustalono, czy prywatna sprzedaż wtórna się w nim mieści.
Zysk sprzedającego jest opodatkowany przez pobór u źródła w Rejestrze Gruntów, efektywnie 2,8% wartości według wzoru z ustawy (20% × 70% × 20%). Artykuł o kosztach zakupu w naszym serwisie omawia stronę kosztową szerzej.
| Krok | Kto | Typowy czas | Źródło |
|---|---|---|---|
| Potwierdzić zarejestrowanego właściciela i to, co wykazuje tytuł | Niezależny prawnik kupującego; Rejestr Gruntów właściwy dla dystryktu (Tapu Amirliği) | Brak oficjalnego terminu; dokumenty badawcze są obsługiwane wyłącznie w urzędzie dystryktu, w którym nieruchomość jest zarejestrowana | Komunikat Rejestru Gruntów |
| Potwierdzić tytuł kondominium dla mieszkania | Sprzedający; Rejestr Gruntów | Wymagany przed złożeniem wniosku o zezwolenie | Ustawa 52/2008, art. 8(2) |
| Podpisać umowę sprzedaży i opatrzyć ją stemplem | Kupujący i sprzedający; Departament Podatkowy | Brak ustalonego terminu; opłata stemplowa 0,5% podanej kwoty | Ustawa o opłacie stemplowej |
| Zarejestrować umowę opatrzoną stemplem i złożyć wniosek o zezwolenie | Kupujący, prawnik lub pełnomocnik; Rejestr Gruntów i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych | W ciągu 1 miesiąca według dekretu; w przeciwnym razie umowa jest nieważna | Dekret z mocą ustawy 89/2026 |
| Kontrola bezpieczeństwa i wojskowa, a następnie decyzja Rady Ministrów | Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; Rada Ministrów | Brak oficjalnego czasu rozpatrywania w przeczytanych ustawach | Wykaz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych |
| Zapłacić opłaty transferowe | Kupujący i sprzedający zgodnie z prawem | W ciągu 75 dni roboczych od publikacji zezwolenia (60 w starszym tekście) | Dekret z mocą ustawy 89/2026 |
| Podpisać akt przeniesienia przed urzędnikiem Rejestru Gruntów | Kupujący i sprzedający | W ciągu 1 roku od publikacji (6 miesięcy w starszym tekście) | Dekret z mocą ustawy 89/2026 |
| Podłączyć wodę i energię elektryczną | Kupujący wraz z dostawcami mediów | Nie przed zapłatą podatków i opłat | Dekret z mocą ustawy 89/2026 |
Żadne z przejrzanych oficjalnych źródeł TRNC nie wymaga rejestracji zagranicznych umów kupna w sądzie; dekret wskazuje Rejestr Gruntów. Cudzoziemiec może ustanowić hipotekę po zapłaceniu opłat Rejestru Gruntów (rejestracja kosztuje 1% zabezpieczonego długu), lecz polityka kredytowa banków nie jest oficjalnie określona, a strony agencji różnią się co do wskaźnika LTV (loan-to-value). Przelewy przez banki są swobodne na mocy ustawy o kontroli dewizowej (Foreign Exchange Law), z rejestrowaniem nadawcy i odbiorcy.
Ukończony budynek eliminuje ryzyko budowy, ale nie ryzyko tytułu. Wytyczne rządu Wielkiej Brytanii dotyczące zakupu nieruchomości na Cyprze mówią, że własność wielu nieruchomości na północy jest sporna, z tysiącami roszczeń osób wysiedlonych w 1974 r., oraz że zakup takiej nieruchomości może wiązać się z poważnymi skutkami finansowymi i prawnymi. Ich tekst pochodzi z 27 listopada 2019 r., czyli z ostatniej publicznej aktualizacji. Strony Sky Sakarya nie podają kategorii aktu własności, działki ani historii terenu, więc na podstawie stron dewelopera nie można wykluczyć ani potwierdzić tła sprzed 1974 r.
Sądy ujmują to zagadnienie ramowo. W sprawie Demopoulos (1 marca 2010 r.) Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał Komisję ds. Własności Nieruchomej (Immovable Property Commission) za środek, z którego należy skorzystać w pierwszej kolejności. Komisja podaje 8 807 wniosków i 3 757 zakończonych spraw według stanu na 2 października 2026 r., a ustawa 67/2005 dopuszcza składanie wniosków do 21 grudnia 2027 r.
W sprawie Orams (28 kwietnia 2009 r.) Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wyrok sądu Republiki Cypryjskiej dotyczący gruntu na północy może być wykonany gdzie indziej w UE. Żadne z tych orzeczeń nie mówi nic o tym budynku; wyjaśniają one, dlaczego weryfikacje mają znaczenie. Artykuł naszego serwisu o aktach własności podaje tło.
Rynek wtórny dokłada własne weryfikacje. Kupujący musi wiedzieć, czy sprzedający jest zarejestrowanym właścicielem, czy zarejestrowano hipotekę, czy nie ma zaległych opłat eksploatacyjnych lub rachunków za media oraz czy istnieje ostateczna akceptacja. Biuletyn statystyczny uwzględnia wyłącznie budynki posiadające zaświadczenie o ostatecznej akceptacji (nihai tasvip), więc to zaświadczenie odróżnia budynek ukończony i zatwierdzony od takiego, który tylko na taki wygląda. Wytyczne brytyjskie wskazują prawników reprezentujących jednocześnie zbywcę i wykonawcę jako powtarzający się problem, dlatego kupujący powinien skorzystać z niezależnego prawnika.
Jakość budowy to odrębny temat. Oświadczenie izby inżynierów z 2023 r. stwierdziło, że zatwierdzenie projektu obejmuje kontrolę zgodności z przepisami sejsmicznymi oraz że wymagany jest nadzór; żadne z użytych tu źródeł nie odnosi tego do Sky Sakarya. Odrębne jest też ryzyko lokalizacyjne: stanowisko ONZ w sprawie Warosza (zob. część o lokalizacji) dotyczy ogrodzonego obszaru, a nic na stronach dewelopera nie umieszcza tam budynku. Komisja Europejska odnotowuje, że prawo UE jest na północy zawieszone, więc unijne środki ochrony konsumentów nie obowiązują.
| O co prosić | Urząd wydający | Dlaczego to ważne | Gdzie zweryfikować (adres źródła) |
|---|---|---|---|
| Dokument badawczy (araştırma belgesi) | Urząd Rejestru Gruntów dystryktu, w którym zarejestrowano mieszkanie | Wskazuje zarejestrowanego właściciela oraz, według przewodnika agencji, hipoteki i ograniczenia | komunikat tapu.gov.ct.tr |
| Kopia aktu własności z kategorią | Rejestr Gruntów | Kategoria i historia sprzed 1974 r. decydują o ryzyku restytucji opisanym w wytycznych brytyjskich | wytyczne gov.uk |
| Tytuł kondominium lub służebność dla mieszkania | Rejestr Gruntów | Wymagany, zanim cudzoziemiec może złożyć wniosek o zezwolenie; sprzedaż bez niego jest przestępstwem | mevzuat.gov.ct.tr, ustawa 52/2008 |
| Zaświadczenie o ostatecznej akceptacji (nihai tasvip) | Właściwy organ planowania; źródła nie wskazują urzędu | Statystyki obejmują tylko budynki, które je posiadają | biuletyn istatistik.gov.ct.tr |
| Umowa sprzedaży ze stemplem | Departament Podatkowy | Podstawa rejestracji w ciągu 1 miesiąca i wniosku o zezwolenie | basimevi.gov.ct.tr, RG 147 |
| Akta wniosku o zezwolenie na zakup, w tym oryginał zaświadczenia o niekaralności | Wydział nieruchomości Ministerstwa Spraw Wewnętrznych; Rada Ministrów | Własność nie może przejść bez zezwolenia | wykaz icisleri.gov.ct.tr |
| Weryfikacja hipotek i obciążeń | Rejestr Gruntów | Wytyczne brytyjskie wskazują hipoteki dewelopera jako powtarzający się problem | wytyczne gov.uk |
| Weryfikacja roszczeń do działki | Komisja ds. Własności Nieruchomej | Wnioski można składać do 21 grudnia 2027 r. | mevzuat.gov.ct.tr, ustawa 67/2005 |
| Dowód zapłaty podatków i opłat | Rejestr Gruntów i Departament Podatkowy | Media nie mogą być podłączone przed zapłatą wszystkich podatków i opłat | basimevi.gov.ct.tr, RG 147 |
Tabela wymienia wszystkie dwanaście ofert Döveç w naszym serwisie, łącznie z tą stroną, wykorzystując wyłącznie to, co pokazują strony dewelopera. Ceny wyjściowe to publikowane przez dewelopera wartości minimalne według stanu na dovecgroup.com z 18 października 2026 r., a nie ceny stałe ani oferty.
| Projekt | Status | Termin oddania | Obszar według publikacji | Typy lokali | Opublikowana cena wyjściowa (GBP) |
|---|---|---|---|---|---|
| La Casalia | W realizacji | Grudzień 2027 | Tatlısu | Od studia do willi dupleksowej 3+1 | 178 000 |
| D-Point | W realizacji | Grudzień 2028 | Long Beach · İskele | Od 1+0 do 3+1, biura, sklepy | 132 000 |
| Natulux | W realizacji | Maj 2027 | Tatlısu / Küçük Erenköy | Od 1+1 do willi 4+1, penthouse, triplex | 220 000 |
| Querencia | W realizacji | Marzec 2027 | Long Beach · İskele | Od studia do dupleksu 5+1, penthouse’y | 156 000 |
| Four Seasons Life III | W realizacji | Grudzień 2026 | İskele | Od studia do 3+1, loft 1+1 | 135 000 |
| Courtyard Platinum | W realizacji | Grudzień 2026 | Boğaz · İskele | Od studia do dupleksu 3+1 | 127 000 |
| La Isla Villas | Oddany | Luty 2025 | Ötüken · İskele | Od lofta dupleksowego 2+1 do willi 5+1 | 220 000 (kwota ze strony; dostępność nie podana) |
| Four Seasons Life II | Oddany | Lipiec 2024 | İskele | Loft 1+1 (jedyny typ z ceną) | 160 000 (kwota ze strony; dostępność nie podana) |
| Panorama | Oddany | Czerwiec 2023 | İskele | Studio, 1+1, 2+1, 3+1 | Niepublikowana |
| Sky Sakarya Famagusta (ta strona) | Oddany | Maj 2023 | Famagusta | 1+1, 2+1 | Niepublikowana |
| Courtyard Long Beach | Oddany | Maj 2021 | Long Beach · İskele | Studio, 1+1, 2+1 | Niepublikowana |
| Four Seasons Life I | Oddany | Kwiecień 2019 | İskele | Brak wymienionych typów | Niepublikowana |
Sky Sakarya to jedyny z dwunastu projektów, który deweloper umiejscawia w mieście Famagusta; pozostałe jedenaście nosi oznaczenia İskele lub Tatlısu. Ma też najkrótszą listę udogodnień z dwunastu: osiem, wobec 12 w Panorama, 21 w La Isla, 24 w Four Seasons Life I, 36 w Courtyard Long Beach i 55 w Querencia (liczby dewelopera). Sześć z dwunastu jest oddanych, z datami od kwietnia 2019 r. do lutego 2025 r., a Sky Sakarya jest trzecim najstarszym z nich.
Dwa nadchodzące przekazania lokali, Four Seasons Life III i Courtyard Platinum, mają termin grudzień 2026, a terminy dewelopera należy potwierdzić na piśmie w miarę zbliżania się przekazania. Spośród grupy oddanych tylko La Isla i Four Seasons Life II pokazują cenę wyjściową, a żadna oddana strona nie podaje dostępności. Porównanie niczego nie klasyfikuje: budynki różnią się miejscem, wiekiem, wielkością i tym, co każda strona zdecyduje się opublikować.
Według strony O firmie dewelopera Döveç Group został założony w 1989 r. przez Muharrema Doveca, zaczynał od parcelacji gruntów z jedną ciężarówką i jednym buldożerem, a dziś ma 16 spółek grupy i ponad 2 500 specjalistów. Deklaruje ponad 36 lat działalności, ponad 5 000 oddanych domów i zaufanie inwestorów z ponad 50 krajów. Są to oświadczenia dewelopera i nie zostały niezależnie zweryfikowane.
Strona podaje oś czasu: Döveç Brothers Ltd. w 1994 r. z pierwszym dużym projektem mieszkaniowym w Yeniboğaziçi; przeprowadzka do większego biura w Gazimağusa w 1998 r.; Döveç Construction Ltd. w 2003 r.; w 2015 r. partnerstwo z Eastern Mediterranean University, uruchomienie Alfam Student Residence i Döveç Fitness; oraz uruchomienie Querencia w 2022 r. Podaje także, że grupa otrzymała 22 międzynarodowe nagrody, w tym nagrody PropertyNC, bez wskazania, który projekt wygrał którą nagrodę, więc żadnej nie powiązano z tym budynkiem.
Turecka wersja tej strony projektu mówi o 38 latach, tam gdzie angielska i pozostałe wersje o 36, a niniejszy przewodnik tej różnicy nie rozstrzyga. Strona wymienia sześć podstawowych zasad, z których przeczytany tekst pokazuje cztery: trwałość, doświadczenie, równowagę i innowacyjność. Żadnego z jej stwierdzeń o jakości, zaufaniu czy zarządzaniu wynajmem nie można sprawdzić w wykorzystanych tu źródłach.
Budynek to ukończony blok z apartamentami w Famagusta, który Döveç Group wymienia jako oddany do użytku w maju 2023 r. Strona dewelopera wymienia dwa typy rezydencji, 1+1 i 2+1, oraz osiem udogodnień i nazywa otoczenie centrum miasta. Nie publikuje ceny, liczby lokali, metrażu apartamentów, liczby kondygnacji ani adresu ulicy. Deweloper opisuje go jako wieżę tylko w tekście przeznaczonym dla wyszukiwarek. Wszystko inne w niniejszym przewodniku pochodzi ze źródeł oficjalnych lub datowanych, a marketingowe sformułowania dewelopera są przypisywane, a nie przyjmowane.
Strona dewelopera nie podaje dostępności, co jest zwyczajne dla ukończonego projektu. Kupujący powinien zakładać, dopóki nie otrzyma innej informacji na piśmie, że lokale można nabyć wyłącznie od obecnych właścicieli na rynku wtórnym. Nic na stronie nie sugeruje niesprzedanych zapasów, oferty ani planu płatności. Zakup wtórny obejmuje tytuł sprzedającego, ewentualną hipotekę i własny wniosek kupującego o zezwolenie, więc kroki z części o zakupie obowiązują od początku, a status należy potwierdzić u sprzedającego i w Rejestrze Gruntów.
Cena nie jest publikowana. Strona projektu i jego karta ofertowa nie pokazują ceny wyjściowej, a stronę odczytano 18 października 2026 r. Ceny na innych stronach Döveç to minima dewelopera i w niektórych przypadkach różnią się między stroną a kartą, więc nic nie mówią o tym budynku. Cena sprzedaży wtórnej jest ustalana między sprzedającym a kupującym, a wartość szacunkowa Rejestru Gruntów może się od niej różnić. Każdą podaną kwotę należy opatrzyć datą, powiązać z nazwanym lokalem i potwierdzić na piśmie przed wpłatą zaliczki.
Deweloper nie publikuje metrażu, liczby łazienek ani rzutu dla żadnego z typów. Porównanie metraży w tym przewodniku pokazuje, że w sześciu innych budynkach Döveç 1+1 mieści się w przedziale od 52 do 70 m², a 2+1 od 76 do 91 m², lecz te liczby nie są szacunkami dla tego budynku. Kupujący powinien poprosić sprzedającego o plan i porównać powierzchnię z tytułu kondominium z powierzchnią zmierzoną, ponieważ deweloper nie mówi, czy metraże są brutto czy netto.
Deweloper podaje tylko Famagusta i opisuje otoczenie jako centrum miasta. Nie publikuje ulicy, dzielnicy, działki ani współrzędnych. Sakarya to dzielnica Famagusta z 7 647 mieszkańcami w spisie z 2011 r., a nazwa pasuje do projektu, lecz deweloper nie mówi, że budynek leży w tej dzielnicy. Urząd miejski umieszcza historyczne centrum w otoczonym murami Suriçi. Kupujący powinien poprosić o dane działki w Rejestrze Gruntów i mierzyć odległości od wejścia do budynku.
Deweloper wymienia osiem: odkryty basen, centrum fitness, brodzik dla dzieci, parking, ochronę, plac zabaw dla dzieci, tereny zielone i generator. Jego tekst dodaje ochronę 24-godzinną i parking kryty. Strona nie podaje godzin otwarcia, informacji o opłatach eksploatacyjnych ani tego, kto utrzymuje poszczególne obiekty. Deweloper twierdzi, że nadal zapewnia konserwację, lecz warunki nie są publikowane, więc kupujący powinien poprosić sprzedającego o aktualne opłaty eksploatacyjne i ostatnie rozliczenia.
Tak, za zezwoleniem Rady Ministrów na zakup, o które występuje się przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Na mocy dekretu z mocą ustawy 89/2026 (Resmi Gazete nr 147, 7 sierpnia 2026 r.), według stanu na 17 października 2026 r., cudzoziemiec może posiadać do 3 apartamentów, a do 6, jeśli jest obywatelem państwa uznającego TRNC. Jest to dekret, którego ważność wygasa około 5 listopada 2026 r., o ile parlament go nie uchwali, podczas gdy ujednolicona ustawa 52/2008 nadal przewiduje 1 apartament (3 dla państw uznających). Mieszkanie wymaga też tytułu kondominium przed złożeniem wniosku.
Według stanu na 17 października 2026 r. opłaty Rejestru Gruntów w Resmi Gazete nr 197 (7 października 2026 r.) wynoszą 4% za pierwszy zakup cudzoziemca, 5,5% za drugi i 6% za trzeci i obowiązują tylko do 5 stycznia 2027 r. Umowa sprzedaży podlega opłacie stemplowej w wysokości 0,5% podanej kwoty. Zysk sprzedającego jest opodatkowany przez pobór u źródła, efektywnie 2,8% wartości według wzoru z ustawy. Strony agencji podają 9% i 12%, więc wyceny się różnią. VAT od sprzedaży wtórnej nie został ustalony w tekście oficjalnym.
Nie automatycznie. Według stanu na 5 października 2026 r. rozporządzenie o pobycie i wizach przewiduje zezwolenie oparte na nieruchomości na 5 lub 10 lat, z granicą GBP 300 000 łącznej wartości nieruchomości, gdy tytuł jest w posiadaniu. W przypadku mieszkania kupowanego na podstawie umowy trzeba zapłacić jedną trzecią ceny i złożyć wniosek o zezwolenie. Pobyt stały wymaga mieszkania o wartości co najmniej EUR 125 000 oraz 6 lat nieprzerwanych zezwoleń. Żaden przepis nie czyni zakupu domu drogą do obywatelstwa; artykuły naszego serwisu o pobycie i obywatelstwie podają więcej.
Źródła tego nie wykazują. Oficjalna liczba studentów spadła o 5,5% w EMU i o 8,0% w TRNC między 2021-22 a 2024-25, a jeden artykuł prasowy z 2026 r. stwierdził, że mieszkań studenckich jest dużo. Deweloper twierdzi, że w budynku działa profesjonalny system zarządzania wynajmem, i nazywa go adresem o największym popycie wśród zamożniejszych najemców; warunki ani dane o zajętości nie są publikowane, więc to marketing. Czynsz podlega 10% poborowi u źródła, a krótkie pobyty do 60 dni podlegają ustawie o domach wakacyjnych.
Ostatnia weryfikacja: 17 października 2026 r. Źródła:
To nie jest porada prawna, podatkowa ani finansowa.
