Potwierdź u nas przed rezerwacją
Na Cyprze Północnym o bezpieczeństwie własności decyduje kategoria tytułu, a nie sam budynek. Kategorię dla tej inwestycji potwierdzamy na piśmie, zanim ruszą jakiekolwiek pieniądze.
Czym różnią się cztery kategorie →Isatis 4 Famagusta to projekt apartamentowy dewelopera Isatis Construction Group w rejonie Çanakkale w Famagusta (Gazimağusa) na Cyprze Północnym, który deweloper umiejscawia w pobliżu City Mall. Przewodnik zestawia to, co deweloper publikuje o projekcie Isatis 4 Famagusta (trzy układy o powierzchni od 65 do 83 m² oraz brak opublikowanej ceny, terminu ukończenia i kategorii aktu własności), z materiałami urzędowymi i udokumentowanymi na temat miasta, procedury zakupu przez cudzoziemców, podatków oraz wynajmu mieszkania najemcom lub gościom wakacyjnym.

Przepisy prawne i podatkowe podano według stanu na 17 października 2026 r., a kilka z nich zależy od dekretu Rady Ministrów (Council of Ministers), którego 90-dniowy okres obowiązywania kończy się około 5 listopada 2026 r., chyba że Parlament uchwali go jako ustawę.
Według strony dewelopera poświęconej projektowi Isatis 4 budynek stoi w rejonie Çanakkale w Famagusta, który strona nazywa rozwijającą się częścią miasta o nowoczesnej architekturze. Strona oferuje to, co sama opisuje jako mieszkania z 1 do 2 sypialniami, i wymienia trzy układy: apartament 1+1 o powierzchni 65 m², apartament 2+1 o powierzchni 75 m² oraz dwusypialniany penthouse o powierzchni 83 m² z tarasem o powierzchni 50 m². Każdy układ ma jedną łazienkę. Strona nie podaje adresu ulicy, położenia na mapie, liczby kondygnacji ani liczby lokali.
Deweloper dodaje, że z projektu szybko można dotrzeć do centrów handlowych, restauracji, kina, szpitali i uniwersytetu. Do tego stwierdzenia nie dołączono żadnej odległości ani czasu dojazdu. Dlatego w części o lokalizacji odległości mierzono od City Mall, nazwanego punktu orientacyjnego o opublikowanych współrzędnych, i każdorazowo to zaznaczono; żadna odległość w tym przewodniku nie jest mierzona od działki Isatis 4, ponieważ jej położenie nie zostało opublikowane.
Tabela zbiera dane dewelopera w jednym miejscu. Tam, gdzie strona milczy, tabela podaje „nie opublikowano” lub „nie podano”, a przewodnik nie uzupełnia luki szacunkiem. Przeczytano zarówno angielską, jak i turecką wersję strony. Zawierają te same liczby, z jedną różnicą w nazewnictwie: turecka zakładka najwyższego lokalu brzmi „çatı katı” (piętro dachowe), podczas gdy strona angielska mówi o penthousie. Żadna z wersji nie wyjaśnia, czy ten lokal ma więcej niż jedną kondygnację.
| Dane projektu Isatis 4 Famagusta | Co podaje deweloper |
|---|---|
| Deweloper | Isatis Construction Group (Isatis Construction Limited) |
| Opis lokalizacji | rejon Çanakkale w Famagusta (Gazimağusa), w pobliżu City Mall (sformułowanie dewelopera) |
| Typy lokali | apartament 1+1; apartament 2+1; dwusypialniany penthouse |
| Podane powierzchnie | 65 m²; 75 m²; 83 m² plus taras o powierzchni 50 m² przy penthousie |
| Łazienki | 1 w każdym układzie |
| Liczba lokali | nie podano |
| Cena | nie opublikowano |
| Ukończenie / przekazanie lokali | nie opublikowano |
| Kategoria aktu własności | nie podano |
| Przeczytane strony | angielska i turecka strona dewelopera poświęcona projektowi Isatis 4, pobrane 17 października 2026 r. |
Ten sam deweloper wymienia inne projekty w Famagusta i Yeniboğaziçi, a część 7 porównuje je z niniejszym. Dla szerszego rynku kolejne oferty znajdują się na stronie nieruchomości na Cyprze Północnym oraz na stronie miasta Famagusta w tym serwisie.
Deweloper przedstawia każdy układ na osobnej zakładce, z kartą zawierającą liczbę sypialni, liczbę łazienek, powierzchnię i typ. Pierwsza tabela powtarza dane z kart bez zmian; druga tabela, poniżej, jest obliczona na podstawie tych liczb.
| Układ | Sypialnie | Łazienki | Podana powierzchnia (m²) | Taras | Oznaczenie typu (angielskie / tureckie) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1+1 | 1 | 1 | 65 | nie podano | Apartment / Apartman |
| 2+1 | 2 | 1 | 75 | nie podano | Apartment / Apartman |
| Penthouse | 2 | 1 | 83 | 50 m² | Penthouse / Çatı katı |
| Lokal w projekcie Isatis 4 Famagusta | Powierzchnia na sypialnię (m²) | Różnica względem 1+1 | Taras jako udział podanej powierzchni | Jeśli taras wliczono do podanej powierzchni | Jeśli taras dodano do podanej powierzchni |
|---|---|---|---|---|---|
| apartament 1+1 | 65 / 1 = 65,0 | punkt odniesienia | brak podanego tarasu | 65 m² | 65 m² |
| apartament 2+1 | 75 / 2 = 37,5 | +10 m² (+15,4%) | brak podanego tarasu | 75 m² | 75 m² |
| Penthouse | 83 / 2 = 41,5 | +18 m² (+27,7%) | 50 / 83 = 60,2% | część zamknięta 83 – 50 = 33 m² | łącznie 83 + 50 = 133 m²; 133 / 2 = 66,5 na sypialnię; taras 50 / 133 = 37,6% |
Wszystkie liczby w drugiej tabeli są obliczone na podstawie liczb podanych przez dewelopera. Przejście z 1+1 na 2+1 dodaje 10 m² (75 – 65), czyli wzrost o 15,4% (10 / 65), za jedną dodatkową sypialnię. Ponieważ powierzchnia jest dzielona między więcej pomieszczeń, powierzchnia na sypialnię spada z 65 m² do 37,5 m². To arytmetyka, a nie ocena jakości, ponieważ strona nie podaje wymiarów pomieszczeń.
Penthouse ma te same dwie sypialnie i jedną łazienkę co apartament 2+1. Jego podana powierzchnia jest o 8 m² większa (83 – 75), czyli o 10,7% (8 / 75), a ponadto ma taras o powierzchni 50 m². Taras stanowi 60,2% podanych 83 m² i właśnie tu strona pozostawia otwarte pytanie: nie mówi, czy 83 m² obejmuje taras.
Jeśli tak, część zamknięta wynosiłaby 33 m² (83 – 50), czyli mniej niż 65 m² lokalu 1+1 i 44% z 75 m² lokalu 2+1 (33 / 75). Dwusypialniane mieszkanie o takiej powierzchni wydaje się mało prawdopodobne, co sugeruje, że taras jest liczony oddzielnie, co daje około 133 m² łącznie, ale to wniosek, który trzeba potwierdzić na piśmie.
Dwie inne kwestie dotyczą każdego układu. Strona nie mówi, czy podane powierzchnie są brutto, czy netto, ani ile lokali każdego typu istnieje, dlatego kupujący powinien poprosić o wymiarowane rzuty i o to, aby umowa wskazywała, które powierzchnie składają się na podaną wielkość. Ponieważ cena nie jest opublikowana, nie można obliczyć ceny za metr kwadratowy.
Na tle innych projektów dewelopera w Famagusta lokal 2+1 o powierzchni 75 m² równa się typowi A o powierzchni 75 m² w projekcie Isatis 5 i typowi B o powierzchni 75 m² w projekcie Isatis 2 oraz plasuje się na górze przedziału 70-75 m² w projekcie Isatis 1.
Penthouse o powierzchni 83 m² jest o 7 m² mniejszy od penthouse’u o powierzchni 90 m² w Isatis 2 i o 68 m² mniejszy od penthouse’u o powierzchni 151 m² w Isatis 5 (151 – 83), choć te podane powierzchnie mogą wynikać z różnych zasad liczenia.
Strona dewelopera wymienia rejon Çanakkale i City Mall i nie podaje nic bardziej precyzyjnego. OpenStreetMap, mapa tworzona przez wolontariuszy, nie rozstrzyga, do której dzielnicy miasta należy City Mall: wyszukiwanie odwrotne zwraca nazwę dzielnicy z czasów greckich, podczas gdy punkt centralny dzielnicy Çanakkale leży 1,3 km w linii prostej od centrum handlowego (1,6 km drogą). Z tego powodu „rejon Çanakkale” jest tu powtarzany wyłącznie jako sformułowanie dewelopera. Współrzędne i odległości w linii prostej pochodzą z danych OpenStreetMap; odległości drogowe są szacunkami z publicznego routera OSRM i mają charakter orientacyjny.
Gmina Famagusta liczyła 40 920 stałych mieszkańców w spisie powszechnym z 2011 r. (22 025 mężczyzn i 18 895 kobiet), czyli w ostatnim pełnym spisie, a okręg liczył 69 741 (tabela gminy, tabela dzielnic). Prognoza Państwowej Organizacji Planowania na 2020 r., przytaczana przez urząd miejski, wynosi 55 868, a ponad 20 000 studentów i pracowników uczelni mieszka w mieście przez większą część roku.
Danych ze spisu i prognozy nie należy mieszać; podana w Wikipedii liczba 55 648 dla 2019 r. jest zbliżona do prognozy, lecz nie identyczna.
Własna historia urzędu miejskiego mówi, że wzrost miasta skierował się na północ i północny wschód po tym, jak uniwersytet stał się uczelnią państwową w 1986 r., z gęstą zabudową w Sakarya, Karakol, Baykal, na północ od drogi Salamis i w Tuzla, podczas gdy historyczne centrum pozostaje w murach Suriçi.
W spisie z 2011 r. dzielnica Çanakkale liczyła 4 114 mieszkańców, a Karakol 7 046, czyli była drugą pod względem wielkości dzielnicą po Sakarya. Deweloper nazywa Karakol centrum Famagusty, opisując dwa inne swoje projekty; źródła miejskie opisują natomiast Karakol jako zabudowaną północną dzielnicę przylegającą do Walled City, oddaloną o około 2,9 km od jego punktu centralnego w linii prostej i 3,7 km drogą.
Lokalna gazeta zapowiedziała otwarcie City Mall na 28 października 2016 r. Obecna strona operatora podaje 65 sklepów, ponad 130 marek, parking na 1 500 pojazdów oraz codzienne godziny otwarcia od 10:00 do 22:00; zapowiedź z 2016 r. mówiła o 60 sklepach i 1 100 miejscach parkingowych, więc wykorzystano wyłącznie obecne liczby. Operator nie potwierdza obecności supermarketu w centrum. Poniższa tabela wymienia pobliskie miejsca; punkty z OpenStreetMap są zaznaczone przez wolontariuszy, mają służyć orientacji i nie stanowią oficjalnego wykazu.
Każda odległość jest mierzona od City Mall, a nie od działki Isatis 4. Linia prosta oznacza najkrótszy dystans po mapie; droga oznacza trasę oszacowaną przez OSRM.
| Miejsce (mierzone od City Mall, nie od działki) | Czym jest | Odległość | Źródło |
|---|---|---|---|
| Punkt centralny dzielnicy Çanakkale | Centrum dzielnicy wskazanej przez dewelopera | 1,3 km w linii prostej; 1,6 km drogą | OSM; OSRM |
| Uniwersytet Adakent | Uniwersytet | 0,5 km w linii prostej | OSM |
| Centrum handlowe Lemar | Centrum handlowe | 0,8 km w linii prostej | OSM |
| Dworzec autobusowy Gazimağusa | Dworzec autobusowy | 1,1 km w linii prostej | OSM |
| Czwartkowy targ miejski | Cotygodniowy targ | 1,2 km w linii prostej | OSM; strona urzędu miejskiego o autobusach |
| Wolny Port Famagusta | Port, jedyny wolny port na Cyprze Północnym | 1,7 km w linii prostej; 2,3 km drogą | OSM; OSRM; urząd miejski |
| Punkt centralny Walled City | Historyczne centrum w murach (Suriçi) | 1,9 km w linii prostej; 3,3 km drogą | OSM; OSRM |
| Punkt centralny dzielnicy Karakol | Północna dzielnica | 2,1 km w linii prostej; 3,9 km drogą | OSM; OSRM |
| Kampus EMU | Eastern Mediterranean University | 2,5 km w linii prostej; 2,7 km drogą | OSM; OSRM |
| Szpital Państwowy Gazimağusa | Szpital państwowy, droga Salamis | 3,6 km w linii prostej; 4,4 km drogą | OSM; OSRM; strona szpitala |
| Varosha (Maraş) | Obszar miasta o spornym statusie (stanowisko ONZ) | 5,1 km w linii prostej; 7,7 km drogą | OSM; OSRM; raport ONZ |
| Ruiny Salamis | Starożytne miasto | 7,0 km w linii prostej; 8,6 km drogą | OSM; OSRM |
| Lotnisko Ercan | Lotnisko w pobliżu Nikozji | 38,1 km w linii prostej; 53,3 km drogą | OSM; OSRM |
| Lotnisko Larnaka | Lotnisko w Republice Cypryjskiej | 39,6 km w linii prostej; odległość drogowa nie jest podana | OSM |
| Nikozja (Lefkoşa) | Punkt miasta w OpenStreetMap | 50,9 km w linii prostej; 66,4 km drogą | OSM; OSRM |
| Kyrenia (Girne) | Punkt miasta w OpenStreetMap | 59,5 km w linii prostej; 77,4 km drogą | OSM; OSRM |
Szpital Państwowy Gazimağusa rozpoczął działalność w obecnym budynku w grudniu 2007 r. ze 120 łóżkami, a obecnie ma ich około 160 (strona szpitala). Rocznik Statystyczny wykazuje na 2024 r. 161 łóżek państwowych oraz cztery prywatne placówki lecznictwa zamkniętego ze 104 łóżkami w okręgu, a Ministerstwo Zdrowia podało w lipcu 2026 r. o pierwszej operacji naczyniowej w tym szpitalu.
Nie znaleziono oficjalnej liczby prywatnych szpitali, więc jej nie podano. Eastern Mediterranean University powstał w 1979 r. i stał się uczelnią państwową w 1986 r. (strona z historią EMU).
Lotnisko Ercan leży około 40 km w linii prostej od Walled City i około 56 km drogą, czyli mniej więcej godzinę jazdy, a Wikipedia podaje 4 842 134 pasażerów w 2024 r. oraz loty wyłącznie do Türkiye. Droga Nikozja-Famagusta jest najbardziej ruchliwą trasą na Cyprze Północnym, z około 40 000 pojazdów dziennie według tureckiej Dyrekcji Autostrad.
Lotnisko Larnaka jest oddalone o 40,8 km w linii prostej, lecz czasu przejazdu drogą nie podano, ponieważ zależy on od przejścia granicznego i od tego, komu wolno z niego korzystać. Źródła nie potwierdzają promu pasażerskiego z Famagusty, więc go nie przyjęto.
Walled City, zbudowane przez Lusignanów w 14. wieku i przebudowane przez Wenecję, oraz zamek Otella to główne zabytki, a ruiny Salamis leżą około 6 do 8 km na północ. Varosha to osobna kwestia: raport Sekretarza Generalnego ONZ z 6 lipca 2026 r. nie odnotowuje cofnięcia kroków podjętych od października 2020 r. ani istotnej zmiany w 3,5% obszaru, którego status wojskowy zniesiono w 2021 r. Nic na stronie dewelopera nie umiejscawia tam Isatis 4.
Ogólny artykuł omawia plaże na Cyprze; żadne wykorzystane tu źródło nie mierzy odległości od Isatis 4 do plaży.
Najbliższa oficjalna seria klimatyczna pochodzi ze stacji WMO w Paralimni, stacji Republiki Cypryjskiej oddalonej o około 7,4 km na południe od Walled City, a nie ze stacji w Famaguście. Dla lat 2002-2011 średnia dzienna temperatura maksymalna wynosi 15,9 °C w styczniu i 32,9 °C w lipcu, średnia dzienna temperatura minimalna 8,1 °C i 23,4 °C, a dwanaście średnich miesięcznych opadów sumuje się do 331,1 mm, przy czym od czerwca do sierpnia jest niemal sucho (dane WMO).
Podana na stronie Wikipedii o Famaguście, na podstawie danych Meteomanz, wartość wynosi 360,1 mm rocznie.
Strona dewelopera poświęcona Isatis 4 stwierdza, że klientom zostanie zaoferowana dwuletnia gwarancja czynszu w wysokości 6%. To sformułowanie marketingowe: strona nie mówi, od czego te 6% jest liczone, czy to stawka roczna, kto płaci, jakie obowiązują warunki ani co stanowi zabezpieczenie, a warunki nie są opublikowane. Nigdzie na stronie nie ma kwoty czynszu, rentowności ani obłożenia dla projektu, a skoro nie opublikowano terminu ukończenia, nie ma historii wynajmu, o której można by informować.
Famagusta jest miastem uniwersyteckim, a deweloper wymienia uniwersytet wśród miejsc szybko dostępnych z projektu, lecz seria urzędowa nie wykazuje wzrostu. Rocznik Statystyczny 2024 podaje liczbę studentów Eastern Mediterranean University (EMU) równą 16 318 w roku akademickim 2020-21, 16 640 w 2021-22, 16 067 w 2022-23, 16 289 w 2023-24 i 15 729 w 2024-25.
Ostatnia liczba jest o 5,5% niższa od szczytu z 2021-22 (911 / 16 640, obliczono). Łączna liczba studentów szkolnictwa wyższego na Cyprze Północnym spadła ze 114 000 w 2021-22 do 104 873 w 2024-25, czyli o 8,0% (9 127 / 114 000, obliczono).
Inne źródła podają inne łączne liczby dla EMU (14 946 według Times Higher Education, ponad 16 000 w informatorze), dlatego wykorzystano liczbę z rocznika i jej rok.
Urząd miejski wymienia cztery inne uniwersytety w mieście, a rocznik podaje ich liczbę studentów w 2024-25: kampus Istanbul Technical University North Cyprus 1 209, Ada Kent 1 213, Cyprus West 372 i European Leadership 1 212. Razem z EMU pięć uczelni daje 19 735 (obliczono na podstawie rocznika), co jest zgodne ze stwierdzeniem urzędu miejskiego o ponad 20 000 studentów i pracowników (strona urzędu miejskiego).
Przydziały z tureckiego egzaminu wstępnego na uczelnie z 2025 r. skierowały do EMU 2 271 studentów, wobec 2 185 w 2024 r. (+86, czyli 3,9%, obliczono), a własny biuletyn EMU opisuje to jako 70% obłożenia tego naboru. Ten wskaźnik obłożenia dotyczy limitu osób przyjętych z Turcji, a nie wszystkich studentów.
W kwestii zakwaterowania informator EMU podaje, że 19 kompleksów akademików na terenie kampusu może pomieścić około 10 000 studentów, że pierwszeństwo mają nowi studenci oraz że studenci mogą też wynajmować prywatne mieszkania lub pokoje w Famaguście. W zestawieniu z 15 729 zapisanymi studentami zostaje około 5 700 osób bez miejsca w kampusie (15 729 – 10 000, obliczono). To wyłącznie arytmetyka, a nie oficjalne stwierdzenie niedoboru: pomija prywatne akademiki kampusowe, których pojemności nie podano, i nie znaleziono żadnego oficjalnego stwierdzenia niedoboru mieszkań.
Jedyne znalezione stawki czynszu z 2026 r. pochodzą z artykułu prasowego z 16 kwietnia 2026 r. autorstwa SonDakikaCyprus, który nie wskazuje źródła danych: miesięczne ceny ofertowe w centrum miasta wynoszą 200-400 EUR za 1+1, 300-550 EUR za 2+1 i 150-300 EUR za studenckie 1+1 w pobliżu kampusu.
Ten sam artykuł mówi, że mieszkań studenckich w pobliżu EMU jest dużo i że ceny rosną we wrześniu. To nieprzypisane do źródła oszacowanie, a nie czynsz rynkowy. Od strony podaży biuletyn budowlany za 2025 r. odnotowuje ostateczny odbiór 1 492 lokali mieszkalnych w okręgu Gazimağusa (538 miejskich i 954 wiejskich, suma obliczona), co jest wielkością okręgową obejmującą tylko budynki z odbiorem.
Razem źródła pokazują dużą populację studencką, spadającą liczbę studentów w danych urzędowych i brak wiarygodnych danych o czynszach.
Według stanu na 17 października 2026 r. obowiązują zasady z tabeli. Pochodzą one z ustawy o podatku dochodowym w tekście jednolitym z 25 maja 2026 r., rozporządzenia w sprawie VAT z 7 października 2026 r., ustawy o opłacie skarbowej (Stamp Duty Law) i ustawy o domach wakacyjnych (Holiday Houses Law), a nie z dekretu dotyczącego zakupów. Brutto miesięczna płaca minimalna wynosi TL 70 893 od 1 lipca 2026 r. (Departament Podatkowy).
| Temat | Zasada według stanu na 17 października 2026 r. | Akt prawny | Źródło |
|---|---|---|---|
| Podatek dochodowy od czynszu | 10% czynszu brutto jest potrącane u źródła, niezależnie od tego, czy lokal jest umeblowany, i dla osób fizycznych jest podatkiem ostatecznym | Ustawa o podatku dochodowym, art. 31(6), tekst jednolity z 25 maja 2026 r. | ustawa o podatku dochodowym |
| Zwolnienie przy niskim czynszu | Czynsz poniżej jednej miesięcznej płacy minimalnej w danym miesiącu jest zwolniony, jeśli osoba nie ma innych dochodów; odliczenia dla nierezydentów nie są dostępne | Ustawa o podatku dochodowym | ustawa o podatku dochodowym |
| Właściciel za granicą | Bez stałego przedstawiciela na Cyprze Północnym najemca musi potrącić i odprowadzić podatek | Ustawa o podatku dochodowym | ustawa o podatku dochodowym |
| VAT od czynszu | Wynajem nieruchomości jest objęty stawką 0% | Rozporządzenie w sprawie VAT, zaktualizowane 7 października 2026 r. | rozporządzenie w sprawie VAT |
| Opłata skarbowa od umowy najmu | Opodatkowana jak umowa określająca kwotę, według tabeli 0,5%; płaci najemca, o ile nie ustalono inaczej | Ustawa o opłacie skarbowej 19/1963 | ustawa o opłacie skarbowej |
| Dom wakacyjny | Najem turystyczny do 60 dni lokalu zbudowanego jako mieszkalny jest uznawany za dom wakacyjny | Ustawa o domach wakacyjnych | ustawa o domach wakacyjnych |
| Rejestracja | Właściciel rejestruje lokal w Departamencie Planowania Turystycznego (Tourism Planning Department) i przed wynajmem potrzebuje Świadectwa Rejestracji (Registration Certificate) oraz Zezwolenia na Prowadzenie Działalności (Operating Permit) | Ustawa o domach wakacyjnych, art. 7-9 | ustawa o domach wakacyjnych |
| Terminy rozpatrywania | Decyzja w ciągu 90 dni roboczych, kontrola w ciągu 30 dni roboczych, świadectwo w ciągu 10 dni roboczych od rejestracji; jednorazowa opłata w wysokości połowy brutto miesięcznej płacy minimalnej obowiązującej na początku danego roku | Ustawa o domach wakacyjnych | ustawa o domach wakacyjnych |
| Kary | Grzywna w wysokości jednej brutto miesięcznej płacy minimalnej, podwojona w razie nieopłacenia po 15 dniach roboczych, następnie zawieszenie; wynajem bez rejestracji jest przestępstwem zagrożonym grzywną do 10-krotności tej płacy po skazaniu | Ustawa o domach wakacyjnych | ustawa o domach wakacyjnych |
Wyrażając to prostymi liczbami: przy potrąceniu 10% z każdych 100 czynszu brutto 10 trafia do Departamentu Podatkowego, a 90 zostaje przed innymi kosztami (obliczono na podstawie stawki). Przy płacy z lipca 2026 r. jedna miesięczna płaca minimalna to TL 70 893, a dziesięciokrotność to TL 708 930 (obliczono); kwota obowiązująca w konkretnej sprawie zależy od płacy obowiązującej w odpowiednim dniu.
Lokal jest domem wakacyjnym tylko wtedy, gdy jest wynajmowany turystycznie na okres do 60 dni jednorazowo; dłuższe najmy podlegają zwykłym zasadom umów najmu, dla których nie udało się pobrać żadnych oficjalnych wskazówek dotyczących najmu. Odrębny artykuł o Airbnb i zgodności z prawem na Cyprze jest dostępny; nie jest on źródłem żadnej z powyższych liczb.
Waluta ma znaczenie także dla czynszu. Ceny konsumpcyjne na Cyprze Północnym wzrosły o 35,02% w ciągu 12 miesięcy do września 2026 r. (Instytut Statystyczny). Umowa najmu w funtach lub euro pozwala uniknąć narażenia na lirę, lecz opłata skarbowa od kwoty w walucie obcej jest liczona w lirach według oficjalnego efektywnego kursu sprzedaży z dnia stemplowania.
Pierwsze pytanie dotyczy tego, kim jest kupujący. Według stanu na 17 października 2026 r. cudzoziemiec potrzebuje zezwolenia na zakup (purchase permit) wydanego przez Radę Ministrów, o które występuje się za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zanim tytuł własności będzie mógł zostać przeniesiony (ustawa 52/2008).
Limity liczbowe określa dekret z mocą ustawy (Decree-Law) 89/2026 (Resmi Gazete nr 147 z 7 sierpnia 2026 r.), będący ponownym wydaniem dekretu z mocą ustawy 63/2026 (Resmi Gazete nr 87 z 11 maja 2026 r.). Jest to dekret Rady Ministrów, a nie ustawa Parlamentu, i jego 90-dniowy okres obowiązywania kończy się około 5 listopada 2026 r., chyba że Parlament uchwali go jako ustawę.
Na podstawie dekretu cudzoziemiec może posiadać do 3 apartamentów. Tekst jednolity ustawy 52/2008 w oficjalnym portalu legislacyjnym nadal pokazuje surowsze brzmienie, czyli jeden apartament, a FAQ dewelopera również mówi o jednej nieruchomości na osobę, więc źródła różnią się w zależności od tego, który tekst przytaczają.
Terminy różnią się w ten sam sposób. Na podstawie dekretu ostemplowaną umowę rejestruje się w okręgowym Urzędzie Rejestru Gruntów (Land Registry) i w ciągu 1 miesiąca składa wniosek o zezwolenie, opłaty uiszcza się w ciągu 75 dni roboczych od publikacji zezwolenia, a przeniesienie własności podpisuje się w ciągu 1 roku.
Tekst jednolity pokazuje 60 dni roboczych i 6 miesięcy. W przeczytanych ustawach nie ma oficjalnego czasu rozpatrzenia zezwolenia; deweloper podaje 1-2 miesiące dla obywateli tureckich i 6-8 miesięcy dla innych narodowości, co jest wyłącznie stwierdzeniem dewelopera. Deweloper mówi też, że zakupu można dokonać przed przyjazdem na podstawie pełnomocnictwa.
Lokal potrzebuje tytułu kondominium (condominium title) lub służebności kondominium (condominium easement), zanim będzie można złożyć wniosek o zezwolenie; przez dwa lata od wejścia dekretu w życie dopuszcza on zamiast tego pozwolenie na budowę lub zatwierdzenie planistyczne tam, gdzie nie dało się ustanowić tytułu kondominium.
| Etap | Kto | Typowy czas | Źródło |
|---|---|---|---|
| Sprawdzić sprzedawcę i tytuł własności | Kupujący i niezależny prawnik; Urząd Rejestru Gruntów okręgu | Brak oficjalnego terminu; Urząd Rejestru Gruntów obsługuje dokumenty badawcze wyłącznie w biurze okręgu, w którym nieruchomość jest zarejestrowana | Urząd Rejestru Gruntów |
| Podpisać umowę sprzedaży i ostemplować ją | Kupujący i sprzedający; Departament Podatkowy | Brak ustalonego terminu; opłata skarbowa 0,5% podanej kwoty | ustawa o opłacie skarbowej |
| Zarejestrować ostemplowaną umowę i złożyć wniosek o zezwolenie | Kupujący, prawnik lub pełnomocnik; Urząd Rejestru Gruntów i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych | W ciągu 1 miesiąca na podstawie dekretu, w przeciwnym razie umowa jest nieważna | dekret z mocą ustawy 89/2026 |
| Kontrola bezpieczeństwa i wojskowa, następnie decyzja Rady | Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; Rada Ministrów | Brak oficjalnego terminu; deweloper podaje 6-8 miesięcy dla kupujących nie-Turków | Ministerstwo Spraw Wewnętrznych; FAQ dewelopera |
| Uiścić opłaty za przeniesienie własności | Kupujący i sprzedający zgodnie z przepisami | W ciągu 75 dni roboczych od publikacji (60 w starszym tekście) | dekret z mocą ustawy 89/2026 |
| Podpisać przeniesienie własności w Urzędzie Rejestru Gruntów | Kupujący i sprzedający przed urzędnikiem | W ciągu 1 roku (6 miesięcy w starszym tekście) | dekret z mocą ustawy 89/2026 |
| Podłączyć wodę i energię elektryczną | Kupujący z lokalnymi dostawcami | Nie przed uiszczeniem wszystkich podatków i opłat | dekret z mocą ustawy 89/2026 |
Opłata rejestrowa Urzędu Rejestru Gruntów dla zagranicznych kupujących wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w Resmi Gazete nr 197 z 7 października 2026 r.: łącznie 4% przy pierwszej nieruchomości, 5,5% przy drugiej i 6% przy trzeciej. Tabela obowiązuje wyłącznie do 5 stycznia 2027 r. włącznie, więc trzeba ją sprawdzić ponownie.
Strony agencji podają 9% i 12% według wcześniejszych lub niezweryfikowanych tabel, a FAQ dewelopera opisuje po 2% udziału każdej ze stron, czego nie dało się dopasować do oficjalnej tabeli; wyceny zatem się różnią, a tutaj wykorzystano tabelę oficjalną. VAT od mieszkań o powierzchni zamkniętej do 300 m² wynosi 5% na podstawie rozporządzenia z 7 października 2026 r. Artykuł o kosztach kupna, budowy i wynajmu w tym serwisie daje szerszy przegląd.
Żadna lektura strony dewelopera nie zastąpi sprawdzenia tytułu własności. Wytyczne rządu Wielkiej Brytanii dotyczące zakupu nieruchomości na Cyprze stwierdzają, że własność wielu nieruchomości na północy jest sporna, że tysiące roszczeń pochodzi od osób wysiedlonych w 1974 r. i że takie zakupy mogą mieć poważne skutki finansowe i prawne.
Wymieniają też problemy spotykane na całym Cyprze: prawnicy działający jednocześnie na rzecz sprzedawcy i budowniczego, budowa bez właściwych pozwoleń, plany płatności pominięte w umowach, trudności z uzyskaniem świadectw ukończenia i aktów własności oraz hipoteki deweloperów na gruncie. Ich tekst pochodzi z 27 listopada 2019 r., czyli z ostatniej publicznej aktualizacji, więc stanowi tło, a nie stwierdzenie z 2026 r. Strona Isatis 4 nie podaje kategorii aktu własności, więc pytanie, czy grunt ma historię sprzed 1974 r., pozostaje otwarte.
Tabela opłat Urzędu Rejestru Gruntów z października 2026 r. pokazuje, że obok zwykłych tytułów istnieją tytuły równoważnej nieruchomości (equivalent-property), a oficjalnej tabeli definicji tych kategorii nie znaleziono; przewodnik Tekce radzi poprosić prawnika o oficjalny raport z wyszukiwania, który wskazuje kategorię. Artykuł o aktach własności w tym serwisie daje więcej tła.
Ramy wyznaczyły sądy. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał Komisję ds. Nieruchomości (Immovable Property Commission) za środek, z którego należy skorzystać w pierwszej kolejności w sprawie roszczeń grecko-cypryjskich dotyczących własności, a komisja podaje 8 807 wniosków i 3 757 zakończonych spraw na dzień 2 października 2026 r. (strona komisji).
Trybunał Sprawiedliwości orzekł w sprawie Orams, że wyrok sądu Republiki Cypryjskiej dotyczący gruntu na północy może być wykonany w innym miejscu UE. Nic z tego nie mówi o gruncie pod Isatis 4; wyjaśnia to, dlaczego kontrole z poniższej tabeli mają znaczenie.
Jakość budowy to odrębny temat: Izba Inżynierów i Architektów została w 2023 r. przytoczona jako mówiąca, że zatwierdzenie projektu sprawdza zgodność z przepisami sejsmicznymi, czego żadne tutaj wykorzystane źródło nie odnosi konkretnie do Isatis 4.
| Dokument lub kontrola | Urząd wydający | Dlaczego to ważne | Adres źródła |
|---|---|---|---|
| Dokument badawczy (araştırma belgesi) | Urząd Rejestru Gruntów okręgu, w którym nieruchomość jest zarejestrowana | Pokazuje zarejestrowanego właściciela oraz, według przewodnika agencji, hipoteki i ograniczenia | ogłoszenie tapu.gov.ct.tr |
| Kopia tytułu (koçan) wskazująca kategorię | Urząd Rejestru Gruntów | Rodzaj aktu i historia sprzed 1974 r. decydują o ryzyku restytucji opisanym w wytycznych brytyjskich | wytyczne gov.uk |
| Tytuł kondominium lub służebność dla lokalu | Urząd Rejestru Gruntów | Wymagane, zanim cudzoziemiec może złożyć wniosek o zezwolenie; sprzedaż bez niego jest przestępstwem | mevzuat.gov.ct.tr, ustawa 52/2008 |
| Pozwolenie na budowę i ostateczny odbiór projektu | Organ, który je wydał; źródła nie wskazują urzędu | Statystyki uwzględniają wyłącznie budynki z ostatecznym odbiorem | biuletyn istatistik.gov.ct.tr |
| Ostemplowana umowa sprzedaży | Departament Podatkowy | Podstawa rejestracji w ciągu 1 miesiąca i zezwolenia | basimevi.gov.ct.tr, RG 147 |
| Zezwolenie na zakup i jego dokumenty, w tym oryginał zaświadczenia o niekaralności | Jednostka ds. nieruchomości Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Rada Ministrów | Tytuł własności nie może zostać przeniesiony bez zezwolenia | wykaz icisleri.gov.ct.tr |
| Hipoteka lub finansowanie dewelopera na gruncie | Urząd Rejestru Gruntów | Wytyczne brytyjskie wymieniają hipoteki deweloperów jako powtarzający się problem | wytyczne gov.uk |
| Sprawdzenie roszczeń do działki | Komisja ds. Nieruchomości | Wnioski można składać do 21 grudnia 2027 r. na podstawie ustawy 67/2005 | mevzuat.gov.ct.tr, ustawa 67/2005 |
Tabela wymienia siedem ofert tego dewelopera, łącznie z niniejszą stroną, wraz z kompleksem Orchard, wykorzystując wyłącznie to, co podaje strona dewelopera każdego z projektów. Lokalizacje to sformułowania dewelopera, a nie zweryfikowane położenia.
| Projekt | Rejon według dewelopera | Typy lokali | Przedział powierzchni według publikacji |
|---|---|---|---|
| Isatis 1 | Centrum Famagusty (sformułowanie dewelopera) | apartamenty 2+1, 20 lokali | 70-75 m² |
| Isatis 2 | Rozwijający się rejon Famagusty | apartamenty 2+1 i penthouse’y 3+1, 16 + 2 lokale | 70-90 m²; taras penthouse’u 30 m² |
| Isatis 3 | Region Karakol w Famaguście (deweloper nazywa go centrum miasta) | apartamenty 2+1 i jednosypialniane penthouse’y | 62-82 m² |
| Isatis 4 Famagusta (ta strona) | Rejon Çanakkale, w pobliżu City Mall | apartamenty 1+1 i 2+1, dwusypialniany penthouse | 65-83 m²; taras penthouse’u 50 m² |
| Isatis 5 | Region Karakol w Famaguście (deweloper nazywa go centrum miasta) | Dwusypialniane apartamenty i penthouse | 75-151 m²; taras penthouse’u 58 m² |
| Sunrise | Yeniboğaziçi | Wolnostojące i bliźniacze wille z trzema sypialniami | 240-490 m² |
| Fiora | Okręg Famagusta; lokalizacja nie podana | Apartamenty od 1+1 do 3+1, w tym dupleksy | 92-168 m² |
| Orchard | Yeniboğaziçi | Wille i apartamenty w nazwanych podprojektach | Nie podano na stronie przeglądowej |
Spośród pięciu ponumerowanych budynków Isatis jest to jedyna strona, która wymienia apartament 1+1; Fiora również wymienia 1+1, o powierzchni 92 m². Jego najmniejszy podany lokal, 65 m², plasuje się tuż powyżej dolnej granicy 62 m² jednosypialnianych penthouse’ów w Isatis 3. Jego dwusypialniany apartament o powierzchni 75 m² odpowiada apartamentowi o powierzchni 75 m² w Isatis 5 i większemu typowi apartamentu w Isatis 2, a taras penthouse’u o powierzchni 50 m² mieści się między 30 m² w Isatis 2 a 58 m² w Isatis 5.
Nic z tego nie tworzy rankingu projektów: strony nie publikują cen, terminów ukończenia ani kategorii aktów własności, więc porównanie obejmuje wyłącznie powierzchnię i podaną lokalizację.
Menu dewelopera wymienia też Elysium 1, Elysium 2, Infinity i Hillside, a oferty pod tymi nazwami są dostępne jako Elysium, Elysium 2, Infinity i Hillside; żadne z wykorzystanych tu źródeł nie wiąże ich z Isatis 4. Inne oferty na Cyprze Północnym, których ten przewodnik nie obejmuje, to między innymi Sakarya Gardens, Urban Oasis i Aura Gardens. W sprawie pytań o pobyt i obywatelstwo, które pojawiają się po zakupie, zob. artykuły o rezydencji na Cyprze Północnym oraz o obywatelstwie i imigracji.
Wszystko w tej części to własne stwierdzenia dewelopera, zaczerpnięte z jego strony „O nas”, z FAQ i ze strony projektu, i nic z tego nie zostało niezależnie sprawdzone. Isatis Construction Limited twierdzi, że działa w branży budowlanej od momentu założenia na Cyprze Północnym w 2015 r. Mówi, że buduje i sprzedaje apartamenty oraz wille w Famaguście i Yeniboğaziçi oraz że pracuje nad projektami w tych regionach. Na swoich stronach projektów firma opisuje siebie jako firmę inżynieryjno-budowlaną kierowaną przez doświadczonych inżynierów, realizującą prace budowlane i infrastrukturalne.
Strona „O nas” wymienia kilka deklaracji dotyczących usług. Firma twierdzi, że używa przyjaznych środowisku materiałów wysokiej jakości, że przejmuje zarządzanie realizowanymi projektami, że wspiera inwestorów w procedurach na etapie umowy oraz że przedstawia swoje projekty inwestorom z wielu krajów. Strona nie podaje licencji, numeru rejestracyjnego, liczby ukończonych budynków ani żadnego dotychczasowego projektu z terminem przekazania, więc nic z tego nie może zostać tu przedstawione.
Wypowiedzi z FAQ dewelopera o zezwoleniach na zakup, jednej nieruchomości na osobę i podatkach są również wypowiedziami dewelopera; tam, gdzie różnią się od tekstów urzędowych, jak w kwestii liczby apartamentów, które może posiadać cudzoziemiec, lub podziału opłaty rejestrowej Urzędu Rejestru Gruntów, w tym przewodniku przytoczono teksty urzędowe i odnotowano różnicę.
Deweloper umiejscawia go w rejonie Çanakkale w Famaguście, w pobliżu City Mall, i nazywa ten rejon rozwijającą się częścią miasta. Nie opublikowano adresu ulicy, położenia na mapie ani odległości. City Mall leży około 1,9 km od punktu centralnego Walled City w linii prostej (3,3 km drogą), lecz te liczby dotyczą centrum handlowego, a nie działki, więc dokładne położenie trzeba uzyskać od dewelopera na piśmie.
Wymieniono trzy układy: apartament 1+1 o powierzchni 65 m², apartament 2+1 o powierzchni 75 m² oraz dwusypialniany penthouse o powierzchni 83 m² z tarasem o powierzchni 50 m². Każdy ma jedną łazienkę. Strona nie mówi, czy taras penthouse’u jest wliczony w 83 m², ani czy powierzchnie są brutto, czy netto, więc kupujący powinien poprosić o wymiarowane rzuty i zadbać, aby umowa wskazywała podstawę obliczeń.
Nie. Strona dewelopera nie podaje ceny, zaliczki, planu płatności ani harmonogramu rat, ani terminu przekazania lokali. Każda kwota podawana gdzie indziej nie pochodzi ze strony dewelopera i powinna zostać potwierdzona na piśmie. Bez ceny nie można obliczyć ani ceny za metr kwadratowy, ani rentowności, a powyższe części unikają jakichkolwiek takich szacunków.
Według stanu na 17 października 2026 r. cudzoziemiec potrzebuje zezwolenia na zakup wydanego przez Radę Ministrów. Na podstawie dekretu z mocą ustawy 89/2026 (Resmi Gazete nr 147 z 7 sierpnia 2026 r.) można posiadać do 3 apartamentów; tekst jednolity ustawy 52/2008 nadal pokazuje jeden. 90-dniowy okres obowiązywania dekretu kończy się około 5 listopada 2026 r., chyba że Parlament uchwali go jako ustawę, więc stan prawny trzeba sprawdzić ponownie przy podpisywaniu. Lokal potrzebuje też tytułu kondominium lub służebności kondominium przed złożeniem wniosku.
Według stanu na 17 października 2026 r. opłata rejestrowa Urzędu Rejestru Gruntów dla cudzoziemców wynosi 4% przy pierwszej nieruchomości, 5,5% przy drugiej i 6% przy trzeciej, na podstawie rozporządzenia obowiązującego do 5 stycznia 2027 r. włącznie (Resmi Gazete nr 197). Opłata skarbowa od umowy sprzedaży wynosi 0,5% podanej kwoty, a VAT od mieszkań o powierzchni zamkniętej do 300 m² wynosi 5%. Opłaty prawne i opłaty za podłączenie mediów nie mają oficjalnej taryfy w wykorzystanych źródłach. Wyceny agencji różnią się od oficjalnej tabeli.
Żadna przeczytana ustawa nie określa terminu decyzji Rady Ministrów. FAQ dewelopera podaje 1-2 miesiące dla obywateli tureckich i 6-8 miesięcy dla innych narodowości, a oficjalnego źródła tych okresów nie znaleziono. Po opublikowaniu zezwolenia dekret określa terminy uiszczenia opłat i podpisania przeniesienia własności, 75 dni roboczych i 1 rok, wobec 60 dni roboczych i 6 miesięcy w tekście jednolitym.
Źródła pokazują, że istnieje duża populacja studencka, z około 19 700 studentów na pięciu uniwersytetach w 2024-25 (obliczono), lecz nie pokazują rosnącego popytu: liczba studentów EMU jest o 5,5% niższa niż w 2021-22, a na Cyprze Północnym o 8,0% niższa. Artykuł prasowy podaje czynsze studenckie 1+1 w wysokości 150-300 EUR w pobliżu kampusu bez źródła danych. Żadne źródło nie podaje odległości od działki do kampusu, więc przydatności nie można ocenić na podstawie opublikowanych faktów.
Na podstawie ustawy o domach wakacyjnych najem turystyczny do 60 dni lokalu zbudowanego jako mieszkalny wymaga od właściciela rejestracji w Departamencie Planowania Turystycznego oraz uzyskania Świadectwa Rejestracji i Zezwolenia na Prowadzenie Działalności przed wynajmem. Wynajem bez nich jest przestępstwem zagrożonym grzywną do 10-krotności miesięcznej płacy minimalnej brutto po skazaniu. O to, czy dany lokal może być w ten sposób używany, należy zapytać dewelopera i prawnika przed zakupem.
Nieruchomość może wspierać zezwolenie na pobyt, ale nie samo obywatelstwo. Na podstawie rozporządzenia o zezwoleniach na pobyt i wizach z 5 października 2026 r. tytuł własności nieruchomości o wartości co najmniej 300 000 GBP daje 10-letnie zezwolenie, a poniżej tej kwoty 5-letnie, oba bez testu dochodowego. Stały pobyt wymaga mieszkania o wartości 125 000 EUR, nieprzerwanego pobytu przez 6 lat i udokumentowanego dochodu. Ustawa o obywatelstwie wymaga 5 lat nieprzerwanego pobytu, a brytyjskie ostrzeżenia dla podróżnych odnotowują, że Republika Cypryjska nie uznaje zezwoleń na pobyt wydawanych na północy.
Strona dewelopera jej nie podaje, więc żadnej się nie zakłada. Kategorię należy ustalić na podstawie kopii tytułu w Urzędzie Rejestru Gruntów, wraz z historią działki sprzed 1974 r., i sprawdzić przez niezależnego prawnika przed jakąkolwiek opłatą rezerwacyjną. Wytyczne rządu Wielkiej Brytanii ostrzegają przed ryzykiem restytucji w przypadku niektórych kategorii gruntu, a oficjalnej tabeli definicji tych kategorii nie znaleziono.
Ostatnia weryfikacja: 17 października 2026 r. Źródła: strony dewelopera poświęcone Isatis 4 (angielska i turecka), strony „O nas” i FAQ na isatis.co i isatis.com.tr;
Odległości pochodzą ze współrzędnych OpenStreetMap i szacunków drogowych OSRM; liczby obliczone są oznaczone jako takie. Nic w tym przewodniku nie jest poradą prawną, podatkową ani finansową.
