Willa czy apartament w Omanie: ceny 2026, opłaty i rezydencja

Aerial view of The Sustainable City Yiti on the Gulf of Oman coast, showing the marina, beach, The Arc Residences and the surrounding mountains.

Willa czy apartament w Omanie: ceny 2026, opłaty i rezydencja

Ten przewodnik rozstrzyga pytanie, willa czy apartament w Omanie, na podstawie cen wejściowych, powierzchni zabudowy, stawek opłat eksploatacyjnych, planów płatności i terminów przekazania lokali opublikowanych na naszych własnych stronach ofert według stanu na 16 października 2026 r., a także oficjalnych przepisów, które dotyczą obu rodzajów domów. Ceny podajemy w rialach omańskich, a w nawiasach w dolarach amerykańskich, przeliczonych po stałym kursie OMR 1 = $2,6008, przy czym każda liczba, która może się zmienić, ma podaną datę odczytu. Tam, gdzie oferta jest wyceniona w dolarach, kwota w rialach jest przeliczeniem wykonanym na potrzeby tego artykułu. Dzięki temu każdą liczbę można samodzielnie sprawdzić na stronie oferty i porównać z innymi projektami.

Na końcu zobaczą Państwo, czym willa różni się od apartamentu w obrębie tego samego projektu: ceną za metr kwadratowy, rocznymi opłatami eksploatacyjnymi i pięcioletnim kosztem utrzymania; jak różnią się plany płatności i terminy przekazania lokali w zależności od rodzaju domu; które lokale wejściowe przekraczają granicę OMR 200 000 stosowaną przy Golden Residency (złota rezydencja), a które opierają się na Owner Visa; oraz jakie podatki i opłaty dotyczą obu rodzajów. To porównanie opublikowanych danych, a nie rekomendacja kupna któregokolwiek z rodzajów domu.

Willa czy apartament w Omanie: krótkie podsumowanie

W ofertach przeanalizowanych na potrzeby tego artykułu porównanie willa czy apartament w Omanie sprowadza się do kilku mierzalnych różnic. Tabela podaje cenę wejściową dla każdego rodzaju domu, przyjętą jako cenę najtańszego lokalu danego rodzaju na każdej stronie oferty.

Rodzaj domu Najniższa przeanalizowana cena wejściowa Najwyższa przeanalizowana cena wejściowa Typowa powierzchnia zabudowy przy cenie wejściowej
Apartament OMR 36 527 ($95 000), Plumeria, Sohar OMR 184 251 ($479 200), Al Mina, apartament 1-sypialniowy Studio i apartament 1-sypialniowy: od 38 do 115 m²; apartament 2-sypialniowy: od 88 do 165 m²
Dom szeregowy OMR 101 200 ($263 200), Hay Al Wafa OMR 218 548 ($568 400), Luma Residence od 160 do 242 m²
Willa OMR 75 000 ($195 100), Olive Farms, Jebel Sifah OMR 903 320 ($2 349 355), Trump Golf Villas od 75 m² (Olive Farms) do 430 m² (Hay Al Wafa)
Penthouse OMR 162 488 ($422 600), Uptown Muscat OMR 718 317 ($1 868 200), Al Mina od 204 do 281 m²

Wyróżniają się cztery ustalenia i każde z nich zostało rozpisane krok po kroku w kolejnych sekcjach tego przewodnika.

  • Wejściowa willa kosztuje od 1,9 do 8,7 raza więcej niż wejściowy apartament w tym samym projekcie, więc o różnicy decyduje projekt, a nie rodzaj domu.
  • Willa nie zawsze jest tańsza w przeliczeniu na metr kwadratowy. W Luma Residence, The Sustainable City – Yiti i Sarooj Oasis willa ma niższą stawkę za metr kwadratowy; w Hay Al Wafa i Al Mina ma stawkę wyższą.
  • Opłaty eksploatacyjne w większości projektów nalicza się za metr kwadratowy, więc większa willa płaci wyższy rachunek nawet wtedy, gdy jej stawka jest niższa.
  • Wille przekraczają granicę OMR 200 000 częściej niż apartamenty, ale wyłącznie dlatego, że są większe; granicę przekraczają także apartamenty z marką w projekcie Al Mina.

Jak zbudowano to porównanie

Każda liczba pochodzi z jednego z trzech źródeł: z aktualnej strony oferty w naszym serwisie, z oficjalnej publikacji urzędu lub regulatora albo z opracowania kancelarii prawnej lub prasy omawiającego dany przepis. Ceny na naszych stronach ofert to ceny wejściowe najtańszego opublikowanego lokalu każdego rodzaju, co oznacza, że są punktami wyjścia, a nie średnimi. Powierzchnie zabudowy to wartości deweloperów podane na stronie oferty; deweloperzy zwykle podają powierzchnie brutto, które obejmują balkony, a czasem także części wspólne, więc cena za metr kwadratowy obliczona na ich podstawie jest wskaźnikiem, a nie wyceną rzeczoznawcy. Dlatego w całym artykule traktujemy takie wartości jako wskazówki do dalszej weryfikacji, a nie jako ostateczne wyceny.

W obliczeniach stosujemy jedną metodę. Cenę w dolarach dzielimy przez 2,6008, aby uzyskać riale. Cena za metr kwadratowy to cena w rialach podzielona przez powierzchnię zabudowy w metrach kwadratowych. Opłata eksploatacyjna to opublikowana stawka za metr kwadratowy pomnożona przez powierzchnię zabudowy. Gdy strona oferty podaje kwotę w rialach, która różni się od przeliczenia o kilka rialów, artykuł stosuje przeliczenie, aby każdy wiersz podlegał tej samej regule. Szerszy kontekst znajdą Państwo w naszych przewodnikach o cenach nieruchomości w Omanie za metr kwadratowy oraz o tym, co można kupić w Omanie za dany budżet.

Terminy przekazania lokali to cele podawane przez dewelopera, a plany płatności to struktury widoczne na stronie oferty; w każdym przypadku rozstrzyga umowa kupna-sprzedaży (SPA). Nic z tego, co tu napisano, nie jest stwierdzeniem, że dany lokal jest dostępny do zakupu w dniu publikacji tego artykułu.

Co oznaczają cztery rodzaje domów w Omanie

Określenia willa, dom szeregowy, apartament i penthouse są używane dość swobodnie, więc pierwszym krokiem jest zdefiniowanie ich tak, jak stosują je same oferty.

Apartament

Apartament to lokal w wielokondygnacyjnym budynku, w którym hol, windy, korytarze i udogodnienia są wspólne. Zgodnie z dekretem królewskim 79/2025, który wszedł w życie w 2026 r., każdy projekt musi mieć stowarzyszenie właścicieli z własną osobowością prawną, które zarządza częściami wspólnymi i reprezentuje właścicieli wobec władz, pod nadzorem Ministry of Housing and Urban Planning (ministerstwa mieszkalnictwa i planowania miejskiego), według opracowań kancelarii BSA i Mondaq. Przykładami na naszych stronach są 32-apartamentowy budynek w Alef Qurum Residence oraz bloki apartamentowe w Plumeria w Sohar. To właśnie ten układ części wspólnych odróżnia apartament od domu stojącego na własnej działce.

Willa

Willa to wolno stojący dom na własnej działce, zwykle z ogrodem i miejscem parkingowym. To określenie obejmuje bardzo szeroki zakres. W Olive Farms w Jebel Sifah, osiedlu rozwijanym przez Muriya, spółkę joint venture Orascom Development (70%) i OMRAN Group (30%) według informacji OMRAN, wejściowa willa to parterowy dom z jedną sypialnią o powierzchni 75 m² na działce o powierzchni 260 m². W Sarooj Oasis Villas wejściowa willa ma od 5 do 7 sypialni i 214,3 m² powierzchni zabudowy, a w Hay Al Wafa ma pięć sypialni na trzech kondygnacjach i 430 m². Sama etykieta willi nie mówi więc nic o wielkości, wykończeniu ani cenie bez sprawdzenia konkretnej oferty.

Dom szeregowy i penthouse

Dom szeregowy to dom w zabudowie szeregowej lub tarasowej, na kilku kondygnacjach, z własnym wejściem. Penthouse to apartament na najwyższej kondygnacji, zwykle większy od apartamentów poniżej. Oba rodzaje omawiamy w osobnej sekcji poniżej, ponieważ znajdują się pomiędzy dwoma głównymi rodzajami.

Jedną z konsekwencji swobodnego nazewnictwa jest to, że większość ceny wyznacza wielkość, a nie rodzaj. Apartament 2-sypialniowy w Hay Al Wafa ma 158 m², czyli o około 32% więcej niż 120 m² willi trzysypialniowej w Olive Farms (158 podzielone przez 120 daje 1,32). Jego cena wejściowa to OMR 65 595 ($170 600), wobec OMR 75 000 ($195 100) za najmniejszą willę w Olive Farms. Porównując, willa czy apartament w Omanie, trzeba więc za każdym razem podawać metry kwadratowe obok ceny.

Ceny wejściowe: ile willa kosztuje więcej niż apartament w tym samym projekcie

Najczytelniej porównuje się rodzaje domów w obrębie jednego projektu, gdzie lokalizacja, deweloper i standard wykończenia są stałe. Pięć ofert w naszym serwisie podaje zarówno cenę apartamentu, jak i willi: Sarooj Oasis (którego apartamenty mają własną stronę oferty), Hay Al Wafa, Luma Residence, The Sustainable City – Yiti i Al Mina.

Projekt Wejściowy apartament Wejściowa willa Willa jako wielokrotność apartamentu
Sarooj Oasis (Sultan Haitham City) 1 sypialnia, 52,7 m²: OMR 66 595 ($173 200) 214,3 m²: OMR 172 178 ($447 800) 2,6 raza
Hay Al Wafa (Sultan Haitham City) 2 sypialnie, 158 m²: OMR 65 595 ($170 600) 430 m²: OMR 242 002 ($629 400) 3,7 raza
Luma Residence (Muscat Bay) 2 sypialnie, 113 m²: OMR 115 541 ($300 500) 3 sypialnie, 278 m²: OMR 250 000 ($650 200) 2,2 raza
The Sustainable City – Yiti 2 sypialnie, 112 m²: OMR 127 922 ($332 700) 255 m²: OMR 238 734 ($620 900) 1,9 raza
Al Mina, Barr Al Jissah 1 sypialnia, 115 m²: OMR 184 251 ($479 200) Willa przy plaży, 589 m²: OMR 1 608 351 ($4 183 000) 8,7 raza

Samym rodzajem domu tych wielokrotności wyjaśnić nie można. W Sarooj Oasis willa ma 4,1 raza większą powierzchnię niż apartament 1-sypialniowy (214,3 podzielone przez 52,7), a kosztuje 2,6 raza więcej, więc kupujący płaci mniej za metr kwadratowy większego domu. W Hay Al Wafa willa ma 2,7 raza większą powierzchnię niż apartament (430 podzielone przez 158), a kosztuje 3,7 raza więcej. Willa przy plaży w Al Mina ma 5,1 raza większą powierzchnię niż apartament 1-sypialniowy (589 podzielone przez 115) i kosztuje 8,7 raza więcej, co odzwierciedla zarówno położenie przy plaży, jak i wielkość. Innymi słowy, stosunek cen nie jest stałą cechą rodzaju domu, lecz wynikiem połączenia metrażu, położenia i marki projektu.

Na drugim końcu rynku wille mogą być także najtańszym punktem wejścia. Wejściowa willa w Olive Farms za OMR 75 000 kosztuje mniej niż wejściowy apartament 2-sypialniowy w Telal Al Qurm (OMR 76 938, $200 100) i mniej niż apartament 2-sypialniowy w Luma Residence (OMR 115 541). Jest to jednak dom z jedną sypialnią o powierzchni 75 m², więc oszczędność wynika częściowo z mniejszego metrażu. Nasze zestawienie planów płatności nieruchomości w Omanie pokazuje, jak ta sama cena zachowuje się w różnych strukturach planów.

Willa czy apartament w Omanie w przeliczeniu na metr kwadratowy

Cena za metr kwadratowy usuwa wpływ wielkości. Tabela zestawia lokal wejściowy każdego rodzaju w przeanalizowanych ofertach, z zastosowaniem opisanej wyżej arytmetyki.

Projekt i lokal Powierzchnia zabudowy w m² Cena w OMR OMR za m² USD za stopę kw.
Al Ahlam District, willa (od 3 do 5 sypialni) 392 191 902 490 118
Hay Al Wafa, apartament 2-sypialniowy 158 65 595 415 100
Hay Al Wafa, dom szeregowy 160 101 200 632 153
Hay Al Wafa, willa 430 242 002 563 136
Sarooj Oasis, willa 214,3 172 178 803 194
Sarooj Oasis, apartament 2-sypialniowy 107,7 91 933 854 206
Sarooj Oasis, apartament 1-sypialniowy 52,7 66 595 1 264 305
Olive Farms, willa 1-sypialniowa 75 75 000 1 000 242
Telal Al Qurm, dom szeregowy 4-sypialniowy 212 171 409 809 195
Telal Al Qurm, apartament 2-sypialniowy 89 76 938 864 209
Luma Residence, willa (3 sypialnie) 278 250 000 899 217
Luma Residence, dom szeregowy 242 218 548 903 218
Luma Residence, apartament 2-sypialniowy 113 115 541 1 022 248
The Sustainable City – Yiti, willa 255 238 734 936 226
The Sustainable City – Yiti, apartament 2-sypialniowy 112 127 922 1 142 276
The Sustainable City – Yiti, apartament 3-sypialniowy 164 213 396 1 301 314
Al Mina, apartament 1-sypialniowy 115 184 251 1 602 387
Al Mina, penthouse 281 718 317 2 556 618
Al Mina, willa przy plaży 589 1 608 351 2 731 660
Fairway Villas AIDA, 4 sypialnie (V33B) 316 572 280 1 811 438
Trump Golf Villas AIDA, 5 sypialni 406 903 320 2 225 538

Analiza tabeli projekt po projekcie daje wynik niejednoznaczny. Willa czy apartament w Omanie, jeśli liczyć za metr kwadratowy: w trzech z pięciu projektów publikujących oba rodzaje willa ma niższą stawkę. W Sarooj Oasis willa kosztuje OMR 803 za m², wobec OMR 854 za apartament 2-sypialniowy i OMR 1 264 za apartament 1-sypialniowy; w Luma Residence OMR 899 wobec OMR 1 022; a w The Sustainable City – Yiti OMR 936 wobec OMR 1 142 za apartament 2-sypialniowy. W pozostałych dwóch to willa ma stawkę wyższą: OMR 563 wobec OMR 415 w Hay Al Wafa oraz OMR 2 731 wobec OMR 1 602 za apartament 1-sypialniowy w Al Mina.

W obrębie jednego projektu najmniejsze apartamenty mają najwyższą stawkę. Apartament 1-sypialniowy w Sarooj Oasis kosztuje za metr kwadratowy o 48% więcej niż apartament 2-sypialniowy (1 264 podzielone przez 854 daje 1,48), a studio w The Sustainable City – Yiti o powierzchni 531 stóp kw. (49 m²) za $182 000 daje OMR 1 428 za m². Małe lokale rozkładają stałe koszty, takie jak kuchnie i łazienki, na mniejszą liczbę metrów kwadratowych, a więc na mniejszą powierzchnię, co jest częstym wzorcem w wycenie nieruchomości mieszkalnych, a nie czymś specyficznym dla Omanu.

Wille AIDA wyraźnie wyprzedzają resztę: wejściowy lokal Fairway Villas daje OMR 1 811 za m², a wejściowy lokal Trump Golf Villas OMR 2 225 za m², według cenników odtworzonych na naszych stronach Fairway Villas i Trump Golf Villas. Trump Golf Villas są częścią projektu Trump Villas at AIDA, ogłoszonego w marcu 2024 r. przez Trump Organization i Dar Global, który Gulf News opisał jako zamknięte osiedle o wartości 200 mln USD wewnątrz Trump International Golf Club. Ich stawka za metr kwadratowy jest wyższa niż stawka każdej innej willi w tabeli z wyjątkiem willi przy plaży w Al Mina, co pokazuje, że lokalizacja i marka ustalają cenę willi w równym stopniu co rodzaj domu.

Opłaty eksploatacyjne: czym różnią się w zależności od rodzaju domu

Opłaty eksploatacyjne to roczna wpłata na rzecz podmiotu zarządzającego projektem za usługi wspólne. Są odrębne od ceny zakupu oraz od indywidualnych rachunków za prąd i wodę. Nasz przewodnik po opłatach eksploatacyjnych w Omanie wyjaśnia, co zwykle obejmują; ta sekcja korzysta ze stawek, które publikują poszczególne oferty.

Projekt i lokal Opublikowana stawka lub podstawa Opłata roczna w OMR Udział w cenie wejściowej rocznie
Al Mina, 1 sypialnia (115 m²) OMR 8 za m² rocznie, bez balkonów i tarasów 920 0,50%
Al Mina, 2 sypialnie (165 m²) OMR 8 za m² 1 320 0,44%
Al Mina, 3 sypialnie (218 m²) OMR 8 za m² 1 744 0,47%
Al Mina, penthouse (281 m²) OMR 8 za m² 2 248 0,31%
Al Mina, willa przy plaży (589 m²) OMR 8 za m² 4 712 0,29%
Luma Residence, apartament (113 m²) OMR 8,27 za m² rocznie 935 0,81%
Luma Residence, willa (278 m²) OMR 6,27 za m² rocznie 1 743 0,70%
Telal Al Qurm, 2 sypialnie (89 m²) OMR 4,5 za m² rocznie 401 0,52%
Telal Al Qurm, dom szeregowy (212 m²) OMR 4,5 za m² rocznie 954 0,56%
Alef Qurum Residence, 2 sypialnie, typ A (88,25 m²) OMR 5 za m² rocznie 441 0,68%
Hay Al Wafa, wszystkie rodzaje od OMR 300 do 500 rocznie według podania dewelopera od 300 do 500 od 0,46% do 0,76% dla apartamentu; od 0,12% do 0,21% dla willi
The Sustainable City – Yiti Apartamenty: bezpłatnie przez pierwsze pięć lat. Wille: brak opłaty eksploatacyjnej 0 przez pięć lat 0%

Widać trzy prawidłowości. Po pierwsze, tam gdzie opłata jest pojedynczą stawką za metr kwadratowy, jak w Al Mina i Telal Al Qurm, roczny rachunek rośnie proporcjonalnie do powierzchni. Willa w Al Mina płaci OMR 4 712 rocznie, czyli 5,1 raza więcej niż OMR 920 za apartament 1-sypialniowy, ponieważ jest 5,1 raza większa. Po drugie, opłata stanowi mniejszy udział w cenie większych i droższych domów, ponieważ cena za metr kwadratowy rośnie szybciej niż stała stawka: w Al Mina spada z 0,50% ceny dla apartamentu 1-sypialniowego do 0,29% dla willi. Po trzecie, niektóre projekty ustalają inną stawkę dla każdego rodzaju. W Luma Residence stawka dla apartamentów, OMR 8,27, jest o 32% wyższa niż stawka dla willi, OMR 6,27 (8,27 podzielone przez 6,27 daje 1,32), więc willa płaci za metr kwadratowy o 24% mniej, a mimo to jej rachunek jest 1,9 raza wyższy niż rachunek apartamentu, ponieważ willa ma 2,5 raza większą powierzchnię (278 podzielone przez 113).

Stawki w tej tabeli to te, które publikują poszczególne oferty, a wiążąca dla kupującego jest stawka dla konkretnego projektu i lokalu, określona w umowie kupna-sprzedaży oraz w budżecie stowarzyszenia właścicieli. Dla willi istotne są jeszcze dwie kwestie. W Olive Farms nasza strona oferty podaje, że obowiązuje zarówno opłata Olive Farms, jak i opłata za wspólnotę główną Jebel Sifah, każda naliczana w rialach za metr kwadratowy rocznie, więc willa w osiedlu z własnym mniejszym stowarzyszeniem może mieć dwie pozycje. Ponadto willa położona w zamkniętym osiedlu nadal płaci za drogi, zieleń, ochronę i wspólne udogodnienia, mimo że nie ma wspólnego holu ani wind. Warto więc porównywać nie tylko samą stawkę, ale i to, co dokładnie za nią otrzymuje właściciel.

Zgodnie z decyzją ministerialną 204/2024 Ministry of Housing and Urban Planning stowarzyszenia właścicieli działają w ramach struktury siedmiu rozdziałów, która obejmuje rozdział o sprawach finansowych dotyczący budżetowania, zbierania wpłat i sprawozdawczości finansowej, według opracowania Mondaq. Kupujący, którzy chcą zobaczyć, jak dokładnie zbudowana jest opłata i z jakich pozycji się składa, mogą poprosić o budżet przyjęty przez stowarzyszenie w ramach tej struktury.

Pięcioletni rachunek posiadania

Cena zakupu to nie cały koszt posiadania domu, ponieważ po zakupie dochodzą kolejne opłaty. Dwa poniższe projekty publikują dość danych, aby przeprowadzić przykładowe obliczenie tego, ile kosztuje zakup i utrzymanie willi oraz apartamentu przez pięć lat. Przykład dodaje cenę zakupu, 3% opłaty za przeniesienie własności, którą nasze strony ofert Telal Al Qurm, Plumeria i Uptown Muscat podają dla kupujących z zagranicy, oraz pięć lat opłat eksploatacyjnych według opublikowanej stawki. Pomija umeblowanie, media, ubezpieczenie, koszty finansowania i ewentualny VAT, który omawiamy osobno poniżej.

Pozycja Apartament w Luma Residence (113 m²) Willa w Luma Residence (278 m²) Apartament w Telal Al Qurm (89 m²) Dom szeregowy w Telal Al Qurm (212 m²)
Cena zakupu OMR 115 541 OMR 250 000 OMR 76 938 OMR 171 409
Opłata za przeniesienie własności (3%) OMR 3 466 OMR 7 500 OMR 2 308 OMR 5 142
Roczna opłata eksploatacyjna OMR 935 OMR 1 743 OMR 401 OMR 954
Pięć lat opłat eksploatacyjnych OMR 4 673 OMR 8 715 OMR 2 003 OMR 4 770
Razem po pięciu latach OMR 123 680 OMR 266 215 OMR 81 249 OMR 181 321
Dodatki jako udział w cenie 7,0% 6,5% 5,6% 5,8%

Obliczenie dla apartamentu w Luma przebiega następująco. Cena to $300 500 podzielone przez 2,6008, czyli OMR 115 541. Opłata za przeniesienie własności to 3% tej kwoty, czyli OMR 3 466. Roczna opłata to 113 m² pomnożone przez OMR 8,27, czyli OMR 934,51, a pięć lat to OMR 4 673. Suma to 115 541 plus 3 466 plus 4 673, czyli OMR 123 680. Dla willi 278 m² pomnożone przez OMR 6,27 daje OMR 1 743,06 rocznie, pięć lat to OMR 8 715, a suma to 250 000 plus 7 500 plus 8 715, czyli OMR 266 215.

Z tego wynikają dwa porównania. Pięcioletnie opłaty eksploatacyjne willi są o OMR 4 042 wyższe niż apartamentu (8 715 minus 4 673, czyli około OMR 808 więcej rocznie). W proporcji do ceny to jednak apartament niesie większe obciążenie: jego pięcioletnie opłaty równają się 4,0% ceny zakupu, wobec 3,5% dla willi. W Telal Al Qurm pięcioletnie opłaty domu szeregowego stanowią 2,8% jego ceny, a apartamentu 2,6%.

The Sustainable City – Yiti zmienia obraz w pierwszych pięciu latach. Według naszej strony oferty apartamenty nie płacą tam opłat eksploatacyjnych przez pięć lat, a wille ich nie płacą wcale, więc pozycja kosztów utrzymania w pierwszych pięciu latach wynosi zero; stawka po tym okresie nie jest częścią tutejszej arytmetyki. Oferta Uptown Muscat podaje, że opłata eksploatacyjna jest zniesiona w pierwszym roku, po czym obowiązuje stawka za stopę kwadratową.

VAT znajduje się poza tabelą, ponieważ strony ofert go nie wyszczególniają. Zgodnie z przewodnikiem Tax Authority dla sektora nieruchomości, jak podsumował go Deloitte w 2021 r., pierwsza dostawa nieruchomości mieszkalnej od dewelopera podlega opodatkowaniu stawką 5%, natomiast późniejsze odsprzedaże tego samego lokalu są zwolnione. Gdyby 5% doliczono do powyższych cen, podniosłoby to cenę apartamentu w Luma o OMR 5 777, willi w Luma o OMR 12 500, apartamentu w Telal Al Qurm o OMR 3 847, a domu szeregowego o OMR 8 570. To samo opracowanie Deloitte mówi, że mieszkaniowe opłaty eksploatacyjne są zasadniczo opodatkowane stawką 5%, chyba że stanowią część pojedynczej dostawy w ramach najmu lokalu mieszkalnego, więc roczne kwoty powyżej mogą być powiększone o VAT. Kupujący powinni zapytać na piśmie, czy podana cena i opłata zawierają VAT, i sprawdzić aktualną sytuację w Oman Tax Authority. Dopóki ta odpowiedź nie jest znana, kwoty w tabeli należy traktować jako niezawierające VAT.

Plany płatności i przekazanie lokali: willa czy apartament w Omanie

Struktury płatności ustala każdy deweloper, a nie rodzaj domu, jednak poziomy willowy i apartamentowy tego samego projektu bywają objęte różnymi warunkami. Tabela zestawia plany podane na każdej stronie oferty wraz z docelowym terminem przekazania lokali podanym przez dewelopera.

Projekt i rodzaj Plan płatności na stronie oferty Docelowy termin przekazania lokali według dewelopera
Wille w Olive Farms 10% przy rezerwacji, następnie 7,5% co trzy miesiące przez trzy lata (12 rat); 100% zapłacone przed przekazaniem lokali Q4 2028
Wille w Sarooj Oasis Wpłata początkowa 20%, 30%, 40% lub 50%, następnie raty miesięczne w miesiącach od 2 do 36 Q4 2029
Apartamenty w Sarooj Oasis Wpłaty początkowe od 20% do 50%, a następnie raty miesięczne, jak na stronie willi Q3 2028
Wille w Al Ahlam District Harmonogram dwuletni lub trzyletni; 80% płatne w ratach i 20% jako saldo Q1 2028
Hay Al Wafa, wszystkie rodzaje 20% przy rezerwacji, 80% w ciągu 36 miesięcy w ratach miesięcznych, półrocznych lub rocznych Q4 2027
Luma Residence, wszystkie rodzaje Osiem rat, z czego 50% płatne przed przekazaniem lokali i 50% po ukończeniu Q1 2029
Apartamenty i domy szeregowe w Telal Al Qurm Raty rozłożone na sześć miesięcy po przekazaniu lokali Q1 2028
Apartamenty w Alef Qurum Residence 20% wpłaty początkowej, 10 rat kwartalnych po 6,5%, 15% po ukończeniu Q2 2029
Al Mina, wszystkie rodzaje 20% plus OMR 10 000, następnie pięć rat po 16%; 100% przed przekazaniem lokali Q1 2027
The Sustainable City – Yiti 30% przed przekazaniem lokali, 70% po ukończeniu grudzień 2027 r. (apartamenty The Plaza)
Apartamenty w Plumeria 25% wpłaty początkowej; do siedmiu lat na pozostałe 75% Q2 2028

Arytmetyka pokazuje, jak konstrukcja planu zmienia miesięczne przepływy pieniężne. Dzięki temu widać, ile gotówki kupujący musi mieć w danym momencie, a nie tylko jaka jest łączna cena. W Hay Al Wafa płatność przy rezerwacji wynosi 20%, a pozostałe 80% rozkłada się na 36 miesięcy. Dla apartamentu daje to $34 120 (OMR 13 119) przy rezerwacji i około $3 791 (OMR 1 458) miesięcznie; dla willi $125 880 (około OMR 48 400) przy rezerwacji i około $13 987 (OMR 5 378) miesięcznie. Stosunek obu rachunków, 3,7, jest taki sam jak stosunek cen, ponieważ plan jest stałym procentem. W Olive Farms wejściowa willa za OMR 75 000 jest płatna jako OMR 7 500 przy rezerwacji plus dwanaście rat po OMR 5 625, które razem dają OMR 75 000. W Al Ahlam District płatność rezerwacyjna 15% od wejściowej willi za $499 100 wynosi $74 865, rata 10% to $49 910, a saldo 20% to $99 820.

Płatności dokonywane przed przekazaniem lokali trafiają na projektowy rachunek powierniczy (escrow) na mocy prawa o nieruchomościach. Według opracowań BSA i Mondaq dotyczących dekretu królewskiego 79/2025 deweloper musi otworzyć osobny rachunek escrow dla każdego projektu, wpłaty kupujących trafiają na ten rachunek, a wypłaty są ograniczone do zatwierdzonych etapów budowy. Plan płatny w 100% przed przekazaniem lokali, jak w Olive Farms i Al Mina, oznacza, że kupujący zapłacił całą cenę przed otrzymaniem kluczy, natomiast plan z 50% lub 30% przed przekazaniem, jak w Luma i The Sustainable City, odracza większość kosztu do ukończenia. Nasz przewodnik po zasadach escrow dla nabywców off-plan (projekt w budowie) oraz kalendarz przekazań opisują, czego wymaga prawo i kiedy projekty mają być gotowe.

Terminy przekazania lokali nie pokazują spójnego wzorca dla willi i apartamentów. W Sarooj Oasis apartamenty mają termin docelowy Q3 2028, a wille Q4 2029, czyli różnicę pięciu kwartałów. W Hay Al Wafa wszystkie trzy rodzaje mają jeden termin docelowy, Q4 2027. W Al Mina apartamenty, penthouse’y i wille mają wspólny termin Q1 2027. Tam, gdzie rodzaj ma znaczenie, wynika to z tego, że wille często powstają w późniejszych etapach, więc datę zawsze trzeba odczytywać dla konkretnego poziomu i etapu.

Zasady własności: freehold, stowarzyszenia właścicieli i dekret królewski 79/2025

Cudzoziemcy mogą nabyć tytuł freehold (własność pełna) do willi lub apartamentu, jeśli projekt ma status Integrated Tourism Complex (ITC, zintegrowany kompleks turystyczny). Aktualizacja prawna kancelarii CMS dotycząca własności przez osoby niebędące Omańczykami zauważa, że poza ITC osoba niebędąca Omańczykiem nie może posiadać gruntu ani nieruchomości; przeanalizowane tu strony ofert opisują lokale jako freehold, dostępne dla wszystkich narodowości, z tytułem rejestrowanym na nazwisko kupującego. Nasz przewodnik po nieruchomościach freehold w Omanie omawia strukturę ITC w całości.

Apartamenty mają w niektórych obszarach także drugą drogę. Raport Oman Observer z maja 2022 r. o decyzji dotyczącej Musandamu powołuje się na decyzję ministerialną 357/2020 jako dopuszczającą sprzedaż lokali w wielokondygnacyjnych budynkach komercyjnych i mieszkalnych oraz opisuje nabywców niebędących Omańczykami w ITC w Musandamie, którzy posiadają lokale w systemie użytkowania (usufruct) do 99 lat. To inna forma tytułu niż freehold, dlatego sformułowanie dotyczące rodzaju tytułu w każdej ofercie należy czytać pod kątem konkretnego lokalu i projektu.

Dekret królewski 79/2025, wydany 10 września 2025 r. i opublikowany w Dzienniku Urzędowym (Official Gazette) nr 1613 w dniu 14 września 2025 r., zastąpił trzy starsze akty: prawo o pośrednictwie (dekret królewski 78/86), system własności apartamentów i pięter (dekret królewski 48/89) oraz system rachunków powierniczych (dekret królewski 30/2018), według tekstu na decree.om. Wszedł w życie 180 dni po publikacji, czyli w marcu 2026 r. Jego reguła dotycząca stowarzyszeń właścicieli obejmuje każdy projekt, więc zarówno osiedla willowe, jak i budynki apartamentowe mają organ zarządzający; różnica polega na tym, czym ten organ się zajmuje. W budynku apartamentowym utrzymuje windy, korytarze, hole i powłokę budynku. W osiedlu willowym utrzymuje drogi, zieleń, bramy i wspólne udogodnienia, podczas gdy każdy właściciel utrzymuje samą willę.

Ten podział odpowiedzialności wpływa zarówno na koszt, jak i na nakład pracy właściciela. Właściciel apartamentu płaci stowarzyszeniu za utrzymanie konstrukcji i systemów wspólnych w ramach opłaty eksploatacyjnej, więc naprawa dachu lub windy jest kosztem wspólnym. Właściciel willi spoza układu wspólnoty głównej sam ponosi dach, basen i ogród, dlatego budżety willowe wymagają pozycji na utrzymanie, której opłata eksploatacyjna nie pokrywa. Oferta Al Ahlam District, na przykład, podaje, że obowiązuje opłata roczna i że na każdą willę wydawane jest pisemne oszacowanie. W praktyce oznacza to, że przed zakupem warto zapytać, co dokładnie obejmuje opłata w danym projekcie.

Rezydencja: które lokale wejściowe przekraczają OMR 200 000

Golden Residency to dziesięcioletnia, odnawialna rezydencja oparta na jednej nieruchomości w Integrated Tourism Complex o wartości co najmniej OMR 200 000, przy czym każdy wniosek rozstrzyga Royal Oman Police (Królewska Policja Omanu). Próg stosuje się do jednej nieruchomości, a nie do sumy kilku lokali. Owner Visa utworzona decyzją Royal Oman Police 87/2026 nie ma minimalnej wartości nieruchomości, nie wymaga sponsora i jest związana z własnością: według Oman Observer wizy dla nabywców lokali z niepełną rejestracją obowiązują od sześciu miesięcy do roku i są odnawialne, pobyt jest ograniczony do trzech miesięcy na jeden wjazd, a członkami rodziny mogą być małżonek i krewni pierwszego stopnia, i zezwolenie wygasa, jeśli tytuł do lokalu zostanie przeniesiony. Decyzja 87/2026 ukazała się w Dzienniku Urzędowym (Official Gazette) nr 1653 w czerwcu 2026 r. Nasz przewodnik po Golden Residency i Owner Visa porównuje oba rozwiązania szczegółowo.

Tabela pokazuje, czy cena wejściowa każdego lokalu jest powyżej, czy poniżej granicy OMR 200 000. Test cenowy to tylko jeden z warunków, ponieważ nieruchomość musi też znajdować się w ITC, a decyzja należy do Royal Oman Police.

Projekt i lokal Cena wejściowa w OMR Różnica względem OMR 200 000
Olive Farms, willa 1-sypialniowa 75 000 125 000 poniżej
Sarooj Oasis, willa 172 178 27 822 poniżej
Al Ahlam District, willa 191 902 8 098 poniżej
Hay Al Wafa, willa 242 002 42 002 powyżej
Hay Al Wafa, dom szeregowy 101 200 98 800 poniżej
Luma Residence, willa 250 000 50 000 powyżej
Luma Residence, dom szeregowy 218 548 18 548 powyżej
Luma Residence, apartament 2-sypialniowy 115 541 84 459 poniżej
The Sustainable City – Yiti, willa 238 734 38 734 powyżej
The Sustainable City – Yiti, apartament 3-sypialniowy 213 396 13 396 powyżej
The Sustainable City – Yiti, apartament 2-sypialniowy 127 922 72 078 poniżej
Telal Al Qurm, dom szeregowy 171 409 28 591 poniżej
Al Mina, apartament 1-sypialniowy 184 251 15 749 poniżej
Al Mina, apartament 2-sypialniowy 298 716 98 716 powyżej
Uptown Muscat, penthouse 162 488 37 512 poniżej
Fairway Villas AIDA, najniższy lokal 572 280 372 280 powyżej
Trump Golf Villas AIDA, najniższy lokal 903 320 703 320 powyżej

Dla kupującego, który rozważa, willa czy apartament w Omanie, wniosek jest taki, że o przekroczeniu granicy decydują wielkość i marka, a nie rodzaj domu. Willa w Al Ahlam nie dobija do niej o OMR 8 098, czyli 4,0% progu (8 098 podzielone przez 200 000). Willa w Sarooj Oasis nie dobija o OMR 27 822, czyli 13,9%. W Luma Residence dom szeregowy i willa przekraczają granicę, a apartament nie, natomiast w Sustainable City apartament 3-sypialniowy przekracza ją o OMR 13 396, a 2-sypialniowy nie. Kupujący, których lokal wejściowy mieści się poniżej granicy, nie zostają bez drogi, ponieważ Owner Visa nie ma minimalnej wartości, jest jednak związana z własnością i wygasa przy sprzedaży.

Strony ofert willi AIDA zaznaczają, że ich ceny są powyżej OMR 200 000; warunek ITC i decyzja Royal Oman Police dotyczą ich tak samo jak każdego innego projektu, dlatego tabela pokazuje wyłącznie test cenowy, a nie gwarancję decyzji.

Podatki i opłaty dotyczące obu rodzajów

Większość kosztów zakupu nie zależy od tego, czy kupujący wybierze willę, czy apartament. Zależą one od ceny, więc willa, jako droższa, zwykle niesie większą kwotę bezwzględną.

  • Opłata za przeniesienie własności. Trzy nasze strony ofert podają opłatę za przeniesienie własności nieruchomości w wysokości około 3% dla kupujących z zagranicy. Dla willi wycenionej na OMR 250 000 to OMR 7 500; dla apartamentu za OMR 115 541 to OMR 3 466.
  • VAT. Zgodnie z przewodnikiem Tax Authority w opracowaniu Deloitte z 2021 r. pierwsza dostawa nowej nieruchomości mieszkalnej podlega opodatkowaniu stawką 5%, a odsprzedaże są zwolnione. Zwolniony jest także najem lokali mieszkalnych i grunt niezagospodarowany. Reguła pierwszej dostawy dotyczy zarówno willi, jak i apartamentu budowanych przez dewelopera.
  • Podatek dochodowy. Dekret królewski 56/2025 wprowadza osobisty podatek dochodowy od 1 stycznia 2028 r. KPMG podaje stawkę 5% od rocznego dochodu brutto powyżej OMR 42 000 ($109 234), wymienia dochody z nieruchomości wśród pozycji, które mogą podlegać opodatkowaniu, i mówi, że zyski kapitałowe z głównego miejsca zamieszkania są zwolnione; w chwili publikacji noty KPMG przepisy wykonawcze miały dopiero nastąpić. Aktualną sytuację opisuje nasz przewodnik po podatku od nieruchomości.
  • Roczny podatek od nieruchomości. Przeanalizowane strony ofert podają, że Oman nie nakłada cyklicznego podatku od nieruchomości na nieruchomości mieszkalne w formie freehold.

Próg podatku dochodowego przypomina, że od 2028 r. dochód z najmu zsumuje się z innymi dochodami. OMR 42 000 rocznie to OMR 3 500 miesięcznie, więc próg bada się względem całości dochodu brutto podatnika, a nie względem czynszu z jednego domu. To, czy willa, czy apartament przynosi wyższy czynsz, jest pytaniem rynkowym, na które strony ofert nie odpowiadają, dlatego ten przewodnik nie podaje kwot czynszu. Zasady najmu krótkoterminowego omawia nasz przewodnik o tym, czy można wynajmować nieruchomość w Omanie na Airbnb.

Dla kogo który rodzaj: willa czy apartament w Omanie dla rodzin, drugich domów i najmu

Różne gospodarstwa domowe inaczej oceniają te same dane, gdy rozważają, willa czy apartament w Omanie. Poniższe punkty opisują, co dla każdego zastosowania pokazują oferty i statystyki publiczne, bez wskazywania jednego rodzaju jako lepszego.

Rodziny

Główne różnice to przestrzeń i miejsca parkingowe. Willa w Hay Al Wafa ma pięć sypialni, 430 m² i cztery miejsca parkingowe, wobec dwóch zadaszonych miejsc przy każdym apartamencie, według oferty. Willa w Sarooj Oasis ma od 5 do 7 sypialni i parking na trzy samochody, a oferta umieszcza szkołę Al Firdous Private School trzy minuty jazdy samochodem. Oferta Al Ahlam District podaje centrum medyczne w odległości dwóch minut, a strona dewelopera wymienia trzy parki. Z drugiej strony wille kosztują od 2,2 do 3,7 raza więcej niż wejściowy apartament w tym samym projekcie, jak pokazuje wcześniejsza tabela. Te cechy należy zestawić z ceną, którą omówiliśmy wyżej. Szerszy kontekst opisuje nasz przewodnik po Sultan Haitham City.

Dwa projekty w Sultan Haitham City różnią się też gęstością zabudowy. Oman Observer, relacjonując w lipcu 2024 r. dane Ministry of Housing and Urban Planning, podaje dla dzielnicy 6B (Al Ahlam) firmy Dream Villa Development 47 lokali na 33 579 m² gruntu i 20 005 m² powierzchni zabudowy, a dla dzielnicy 10 (Hay Al Wafa) firmy Al Siyabi International Group 1 644 lokale na 770 137 m² i 415 860 m². Daje to około 714 m² gruntu i 426 m² powierzchni zabudowy na lokal w Al Ahlam, wobec około 468 m² i 253 m² na lokal w Hay Al Wafa (33 579 podzielone przez 47; 770 137 podzielone przez 1 644).

Drugie domy

W przypadku domu, który część roku stoi pusty, liczy się model zarządzania. Budynek apartamentowy zwykle oferuje obsługiwany hol, ochronę i wspólne udogodnienia; oferta Alef Qurum Residence wymienia basen kryty, siłownię, ochronę 24-godzinną i obsługiwany hol, pokryte opłatą OMR 5 za m² rocznie. Willa w zarządzanym osiedlu wypoczynkowym może oferować podobne usługi za pośrednictwem stowarzyszenia głównego, ale jej właściciel pozostaje odpowiedzialny za dom, ogród i ewentualny basen. Oferta The Sustainable City – Yiti pokazuje drugi kraniec zakresu: brak opłaty eksploatacyjnej dla willi i pięcioletnie zwolnienie dla apartamentów. Wybór modelu zarządzania wpływa więc bezpośrednio na to, ile pracy wymaga dom pozostawiony bez opieki właściciela.

Wynajem

Przepisy dotyczące najmu są takie same dla obu rodzajów: czynsz za lokal mieszkalny jest zwolniony z VAT według przewodnika omówionego przez Deloitte, a od 2028 r. czynsz należy do kategorii dochodów objętych osobistym podatkiem dochodowym. Opłata eksploatacyjna i ewentualny VAT od niej są kosztem wynajmującego. Pięcioletnia tabela pokazuje, że opłata zajmuje większy udział w cenie apartamentu w Luma Residence niż willi, 4,0% wobec 3,5% w ciągu pięciu lat. Strony ofert nie publikują czynszów, więc nie podajemy tu stopy zwrotu z najmu. Rodzaj domu nie zmienia więc reguł podatkowych, a jedynie kwoty, do których te reguły się stosują.

Kontekst spisowy

Struktura mieszkaniowa Muscat Governorate (Maskat) pokazuje, jak powszechny jest każdy rodzaj. Według Times of Oman, powołującego się na e-spis powszechny z 2020 r. National Centre for Statistics and Information, budynki apartamentowe stanowią 42,6% lokali mieszkalnych w gubernatorstwie, a wille około 32,1%, z ogólnej liczby 412 033 lokali. Jeśli zastosować te udziały do podanej sumy, otrzymujemy około 175 500 apartamentów i 132 300 willi. Ten sam raport podaje 77 233 pustych lokali w stolicy, czyli około 18,7% zasobu (77 233 podzielone przez 412 033). Dane te opisują cały zasób mieszkaniowy gubernatorstwa, a nie oferty z naszych stron.

Domy szeregowe i penthouse’y: rodzaje pośrednie

Domy szeregowe i penthouse’y to dwa rodzaje, które leżą pomiędzy krańcami pytania, willa czy apartament w Omanie.

Wśród przeanalizowanych ofert dom szeregowy jest jedynym rodzajem, którego cena wejściowa zaczyna się powyżej najtańszej willi. Wejściowy dom szeregowy w Hay Al Wafa kosztuje OMR 101 200 ($263 200) za 160 m², więcej niż willa w Olive Farms za OMR 75 000, ale znacznie mniej niż willa w Hay Al Wafa za OMR 242 002. W Hay Al Wafa dom szeregowy kosztuje OMR 632 za m², wobec OMR 563 dla willi, czyli o 12% więcej (632 podzielone przez 563 daje 1,12). W Luma Residence dom szeregowy kosztuje OMR 903 za m², a willa OMR 899, więc oba rodzaje są praktycznie na tym samym poziomie, a w Telal Al Qurm dom szeregowy 4-sypialniowy za OMR 809 za m² jest tańszy w przeliczeniu na metr kwadratowy niż apartament 2-sypialniowy za OMR 864. Dom szeregowy można więc odczytywać jako dom w stawce zbliżonej do apartamentu, choć dokładna zależność zmienia się z projektu na projekt. Przy domu szeregowym porównanie trzeba więc zawsze przeprowadzać w obrębie konkretnego projektu. Pełne tabele lokali zawierają strona Telal Al Qurm i strona Luma Residence.

Penthouse’y kierują się inną logiką. W Al Mina penthouse kosztuje OMR 2 556 za m², czyli o 60% więcej niż OMR 1 602 za apartament 1-sypialniowy (2 556 podzielone przez 1 602 daje 1,60) i o 6% mniej niż OMR 2 731 za willę przy plaży. Jego opłata eksploatacyjna wynosi OMR 2 248 rocznie, wobec OMR 4 712 dla willi. W Uptown Muscat penthouse odwraca zwykły wzorzec: przy 2 197 stóp kw. (204 m²) za $422 600 wychodzi OMR 797 za m², czyli o 26% mniej niż OMR 1 082 za studio (797 podzielone przez 1 082 daje 0,74). Cennik dewelopera pokazuje też 4-sypialniowy dupleks o powierzchni 346 m² za OMR 303 714.

Lista kontrolna porównania

Poniższe kroki zamieniają dane z tego przewodnika w powtarzalne sprawdzenie każdej oferty.

  1. Zapisz powierzchnię zabudowy w metrach kwadratowych dla dokładnego lokalu i potwierdź, czy obejmuje balkony i tarasy.
  2. Podziel cenę w rialach przez powierzchnię, aby uzyskać stawkę za metr kwadratowy, a następnie porównaj ją z innymi rodzajami w tym samym projekcie.
  3. Pomnóż opublikowaną stawkę opłaty eksploatacyjnej przez powierzchnię i zapytaj, czy stawka jest roczna, czy miesięczna.
  4. Dodaj 3% opłaty za przeniesienie własności i zapytaj na piśmie, czy VAT jest zawarty w cenie i w opłacie eksploatacyjnej.
  5. Porównaj udział ceny płatny przed przekazaniem lokali z terminem przekazania dla konkretnego etapu.
  6. Sprawdź cenę względem OMR 200 000, a następnie potwierdź status ITC lokalu.
  7. Poproś o budżet stowarzyszenia właścicieli, stan funduszu rezerwowego i wysokość ewentualnej opłaty wspólnoty głównej.
  8. Sprawdź dewelopera w naszym katalogu deweloperów w Omanie oraz uregulowania dotyczące rachunku powierniczego (escrow) w prawie o nieruchomościach.

Często zadawane pytania

Czy willa jest tańsza niż apartament w Omanie?

Nie samym rodzajem. W przeanalizowanych ofertach wejściowa willa kosztuje od 1,9 do 8,7 raza więcej niż wejściowy apartament w tym samym projekcie, ponieważ willa jest większa. W przeliczeniu na metr kwadratowy willa ma niższą stawkę w Sarooj Oasis, Luma Residence i The Sustainable City – Yiti, a wyższą w Hay Al Wafa i Al Mina. Porównanie, willa czy apartament w Omanie, robi się zatem projekt po projekcie, a ta sama zasada obowiązuje w każdym kolejnym projekcie, który zechcą Państwo zestawić.

Jaka jest najtańsza willa i najtańszy apartament wśród przeanalizowanych ofert?

Na dzień 16 października 2026 r. najtańszą willą wśród tych ofert jest wejściowa willa w Olive Farms za OMR 75 000 ($195 100), dom z jedną sypialnią o powierzchni 75 m², a najtańszym apartamentem jest Plumeria w Sohar za OMR 36 527 ($95 000). Ceny zmieniają się wraz z dostępnością, dlatego bieżącą kwotę pokazują strony ofert. Cena wejściowa dotyczy najtańszego opublikowanego lokalu danego rodzaju, a nie średniej.

Co ma wyższe opłaty eksploatacyjne, willa czy apartament?

Tam, gdzie opłaty nalicza się za metr kwadratowy, większy dom płaci w sumie więcej. W Luma Residence stawka dla apartamentu wynosi OMR 8,27 za m², a dla willi OMR 6,27, więc willa płaci mniej za metr kwadratowy, ale jej roczny rachunek, OMR 1 743, jest około 1,9 raza wyższy niż OMR 935 za apartament. Jako udział w cenie opłata jest dla willi mniejsza.

Czy zakup willi daje rezydencję w Omanie?

Sam zakup nie daje rezydencji. Golden Residency wymaga jednej nieruchomości w Integrated Tourism Complex o wartości co najmniej OMR 200 000, a każdy wniosek rozstrzyga Royal Oman Police. Owner Visa na mocy decyzji 87/2026 nie ma minimalnej wartości, nie wymaga sponsora i jest związana z własnością. Willa czy apartament w Omanie ma znaczenie wyłącznie przez cenę lokalu.

Czy cudzoziemiec może kupić apartament lub willę na zasadach freehold?

Tak, w obrębie Integrated Tourism Complex, a przeanalizowane strony ofert opisują lokale jako freehold, dostępne dla wszystkich narodowości. Poza ITC osoba niebędąca Omańczykiem co do zasady nie może posiadać nieruchomości, według CMS, choć raport Oman Observer z 2022 r. powołuje się na decyzję dopuszczającą w niektórych obszarach sprzedaż lokali w wielokondygnacyjnych budynkach w systemie użytkowania (usufruct).

Jak chronione są płatności przy zakupie off-plan?

Zgodnie z dekretem królewskim 79/2025 deweloperzy muszą przechowywać wpłaty kupujących na osobnym rachunku powierniczym (escrow) dla każdego projektu, z wypłatami powiązanymi z zatwierdzonymi etapami budowy, według BSA i Mondaq. Reguła dotyczy projektów willowych i apartamentowych w równym stopniu.

Czy budowa willi trwa dłużej niż apartamentów?

Oferty nie wskazują stałego wzorca. Sarooj Oasis ma termin docelowy Q3 2028 dla apartamentów i Q4 2029 dla willi, natomiast Hay Al Wafa i Al Mina podają jeden termin dla każdego rodzaju. Termin należy więc sprawdzić dla konkretnego etapu projektu.

Czy dom szeregowy jest bliżej willi, czy apartamentu pod względem ceny?

To zależy od projektu. W Hay Al Wafa dom szeregowy jest o 12% droższy za metr kwadratowy niż willa, w Luma Residence oba rodzaje są na tym samym poziomie, a w Telal Al Qurm dom szeregowy jest tańszy za metr kwadratowy niż apartament. Odpowiedź należy więc ustalać dla konkretnej oferty.

Jakie podatki obowiązują przy porównaniu, willa czy apartament w Omanie?

Te same przepisy dotyczą obu rodzajów. Opłata za przeniesienie własności w wysokości 3% dla kupujących z zagranicy jest podana na kilku stronach ofert, pierwsza dostawa nowej nieruchomości mieszkalnej podlega 5% VAT według przewodnika Tax Authority w opracowaniu Deloitte, a osobisty podatek dochodowy w wysokości 5% od rocznego dochodu brutto powyżej OMR 42 000 obowiązuje od 1 stycznia 2028 r. na mocy dekretu królewskiego 56/2025.

Jak powszechne są wille i apartamenty w Maskacie?

Według Times of Oman, powołującego się na e-spis powszechny z 2020 r., budynki apartamentowe stanowią 42,6% lokali mieszkalnych w Muscat Governorate, a wille około 32,1%.

Ostatnia weryfikacja: 16 października 2026 r. Źródła: Oman Observer o decyzji ROP 87/2026; Muscat Daily o rezydencji właścicieli bez sponsora; decree.om, dekret królewski 79/2025; BSA Law o Real Estate Regulation Law; Mondaq o dekrecie królewskim 79/2025; Mondaq o decyzji ministerialnej 204/2024; Deloitte o przewodniku Oman Tax Authority dla sektora nieruchomości w zakresie VAT; KPMG o osobistym podatku dochodowym w Omanie; Times of Oman o lokalach mieszkalnych w Maskacie; CMS o własności przez osoby niebędące Omańczykami; Oman Observer o własności w ITC w Musandamie; Gulf News o Trump Villas at AIDA; Oman Observer o lokalach w Sultan Haitham City; OMRAN o Jebel Sifah; dane deweloperów pochodzą ze stron ofert, do których odnoszą się powyższe odnośniki.

Compare listings

Porównać
Oman flag
HEADQUARTERS MUSCAT